Biuletyn Informacji Publicznej
RSS
Załatw sprawę w Urzędzie
Ogłoszenia Urzędu Miasta
  • wersja standardowa
  • Wersja kontrastowa

Trzebinia wspiera OSE - gmina dołącza do projektu cyfryzacji szkół

Szybki Internet w każdej ze szkół, do tego cyfrowe usługi w urzędach i możliwość podłączenia do sieci także obszarów do tej pory pomijanych przez operatorów -  to cele projektu Ministerstwa Cyfryzacji, w który aktywnie włącza się gmina Trzebinia. To nie jedyny projekt dotyczący cyfryzacji realizowany w gminie.

 

wsparcie OSE

 

Fot. Młodzież  podczas zajęć w pracowni informatyki

 

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to projekt zakładający stopniowe podłączenie do sieci szybkiego Internetu wszystkich szkół na terenie kraju. Z powstającej infrastruktury będą mogły korzystać także lokalne instytucje oraz mieszkańcy. Projekt, realizowany w ramach programu „Polska Cyfrowa”, zakłada dofinansowanie budowy sieci dla firm telekomunikacyjnych dostarczających Internet na obszarach trudno dostępnych i dotąd nieopłacalnych biznesowo. Resort zaapelował do samorządowców o wsparcie inicjatywy i pomoc w realizacji programu. Gmina Trzebinia jako jedna z pierwszych pozytywnie odpowiada na apel.

 

- Oczywiście dołączamy do działań ministerstwa i chcemy dostosować technicznie infrastrukturę szkół tak, aby mogły korzystać z szybkiego łącza. Wraz z rozwojem projektu OSE będziemy konsekwentnie wyposażać szkoły w całej gminie w odpowiedni sprzęt komputerowy. Cyfryzacja szkół jest dla nas kluczowa, bo to najbardziej skuteczny sposób na wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z małych miejscowości – deklaruje  Jarosław Okoczuk, zastępca burmistrza Miasta Trzebini, który odpowiada w gminie m.in. za edukację.

 

Projekt zakłada dołączenie do planowanej sieci także urzędów i instytucji publicznych oraz mieszkańców, którzy dzisiaj nie mają technicznej możliwości korzystania z szybkiego Internetu. Gmina, odpowiadając na apel ministerstwa, będzie wspierać także operatorów m.in. poprzez obniżanie kosztów inwestycji cyfryzacyjnych zależnych od gminy, np. w formie opłat za zajęcie pasa drogowego przy drogach gminnych.

 

- Tylko kompleksowość działań w tym zakresie zapewni mieszkańcom naszej gminy w szybkim czasie szeroki dostęp do sieci: już teraz walczymy z e-wykluczeniem, realizujemy także projekt „Cyfrowy Urząd”, który ułatwi wiele procedur i spraw urzędowych. Dzisiaj, aby zdobywać nowych inwestorów i wspierać lokalnych przedsiębiorców dających miejsca pracy, musimy być konkurencyjną i atrakcyjną gminą, a więc mieć przewagę właśnie w takich dziedzinach jak cyfryzacja- przypomina Jarosław Okoczuk.

 

Warto przypomnieć, że gmina Trzebinia kilka lat temu dołączyła do Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej, dzięki której w Czyżówce i Karniowicach powstały nowoczesne światłowody.

 

 

Utworzono: 18 lipiec 2017
marzec 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Zbliżające się wydarzenia

 

GMINA TRZEBINIA
ul. Marszałka Piłsudskiego 14
32 - 540 Trzebinia
NIP:  628-226-01-22

URZĄD MIASTA W TRZEBINI
tel. 32 6121 227, fax: 32 6121 147
Godziny pracy: 
pn., śr., czw. 7.30 - 15.30 
wtorek: 7.30 - 17.00
piątek: 7.30 - 14.00