Biuletyn Informacji Publicznej
RSS
Załatw sprawę w Urzędzie
Ogłoszenia Urzędu Miasta
  • wersja standardowa
  • Wersja kontrastowa

Projekt DSD w „Ósemce”

Od września 2016 r. prowadzony jest w Szkole Podstawowej nr 8 Trzebini projekt DSD. Szkoła jest jedyną placówką w gminie, która spełnia szereg kryteriów pozwalających na realizację programu.

 

projekt SP nr 8

 

W ramach projektu uczniowie przygotowywani są do międzynarodowego, bezpłatnego egzaminu z języka niemieckiego DSD I (Deutsches Sprachdiplom B1). Zdając go uczniowie uzyskują certyfikat językowy na poziomie B1 wydawany przez Niemieckie Ministerstwo Oświaty i Nauki uznawany na całym świecie. Nauka języka niemieckiego odbywa się już od V klasy w poszerzonym wymiarze godzin. Uczniowie mają możliwość kontynuowania nauki języka niemieckiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Chrzanowie lub kilku liceach krakowskich. Mogą poszerzać znajomość języka niemieckiego oraz zdobyć certyfikat językowy DSD II, który pozwala podjąć studia w krajach niemieckojęzycznych oraz stanowi dodatkowy atut na rynku pracy.

 

SP8 projekt niemiecki2018001

 

Zajęcia DSD prowadzone są w atrakcyjny sposób. Organizowane są warsztaty kulinarne, Noc Języków Obcych, gry i zabawy, projekcie filmowe, praca za pomocą platformy edukacyjnej www.pasch – net.de. udział w bezpłatnych warsztatach muzycznych ze światowej klasy muzykami. Szkołę odwiedził Karsten Galle, który zachwycił uczniów nowoczesnym sprzętem muzycznym oraz nowatorskim podejściem do muzyki. Udało się również przeprowadzić bezpłatne warsztaty językowe z zaprzyjaźnionymi instytutami: Goetheinstitut oraz Instytutem Austriackim. Uczniowie wzięli również udział w Grze Miejskiej zorganizowanej przez instytuty językowe oraz Gazetę Wyborczą z okazji Międzynarodowego Dnia Języków Obcych. Ciekawym wydarzeniem w szkole były również warsztaty świąteczne „Spotkanie z tradycją niemiecką”, gdzie uczniowie w nietypowy sposób poznali zwyczaje niemieckie związane ze Świętami Wielkanocnymi.

 

SP8 projekt niemiecki2018007

 

Zorganizowano również w ramach promowania nauki języka niemieckiego szkolny konkurs na najpiękniejszy kalendarz adwentowy, który cieszył się ogromnym powodzeniem wśród uczniów. W tym roku planowana jest druga edycja konkursu, tym razem na najpiękniejszy Wieniec Adwentowy. Prowadzony jest również własny link na stronie internetowej szkoły, w którym zamieszczane są ciekawe wydarzenia związane z funkcjonowaniem programu DSD w szkole. Obejrzenie go pozwala na ocenienie projektu jako wesoły i kolorowy.

 

Wielki sukces szkoły. 39 uczniów których przystąpiło do egzaminu DSD na poziomie A1. 36 uczniów uzyskało międzynarodowy certyfikat języka niemieckiego. Zdawalność egzaminu wynosi 92%, co pozwala się uplasować według obliczeń Centrali Szkolnictwa Zagranicznego na trzecim miejscu w skali ogólnopolskiej. Wielkie sukcesy szkoły zostały zauważone i docenione, SP nr 8 otrzymała 1.000 euro od Centrali Szkolnictwa zagranicznego na wyposażenie pracowni języka niemieckiego.

 

SP8 projekt niemiecki2018003

 

Szkoła wygrała również program „Bezpieczna +”. W ramach programu przeznaczono 4.000 zł na realizację projektu „Bezpiecznie podróżujemy do Wiednia w XIX w”. Fundusze wystarczą na urządzenie Kawiarenki Wiedeńskiej z prawdziwą kartą dań, świecami, potrawami charakterystycznymi dla tego okresu. Uczniowie będą prezentować swoją twórczość literacką w strojach wypożyczonych z teatrów oraz instytucji kulturalnych. Pieniądze zostaną również przeznaczone na naukę Walca Wiedeńskiego pod czujnym okiem wykwalifikowanego instruktora tańca. Wszelkie koszty zostaną pokryte z wyżej opisanego programu.

 

Szkoła realizuje również cykl zajęć z książkami interaktywnymi LeYo. Jest to umiejętne połączenie obrazu, dźwięku i kreatywnej zabawy. Dzięki bezpłatnej aplikacji na smartfony lub tablety pięknie ilustrowane książki ożywają i pozwalają poprzez interaktywną zabawę zrozumieć język niemiecki. Książki są niedostępne na polskim rynku. Tylko dzięki uczestnictwu nauczycieli w seminarium LeYo organizowanym przez Goetheinstitut pozyskano książki interaktywne oraz karty pracy.

 

SP8 projekt niemiecki2018005

 

Uczniowie szkoły, jako jedyni w gminie mają niebywałą okazję szlifować znajomość języka niemieckiego w ramach lekcji z nauczycielem niemieckojęzycznym Ralfem Auris. Nauczyciel prowadzi regularnie zajęcia w placówce, dwa razy w miesiącu.

Program DSD cieszy się niesłychanym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży i ich rodziców. W projekcie bierze udział 97 uczniów, którzy uczą się języka niemieckiego w 6 grupach językowych na różnym poziomie zaawansowania.

 

SP8 projekt niemiecki2018002

 

Informacja przesłana przez nauczycielke j. niemieckiego i koordynator projektu Joannę Krzemień

Utworzono: 22 styczeń 2018
marzec 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Zbliżające się wydarzenia

 

GMINA TRZEBINIA
ul. Marszałka Piłsudskiego 14
32 - 540 Trzebinia
NIP:  628-226-01-22

URZĄD MIASTA W TRZEBINI
tel. 32 6121 227, fax: 32 6121 147
Godziny pracy: 
pn., śr., czw. 7.30 - 15.30 
wtorek: 7.30 - 17.00
piątek: 7.30 - 14.00