Główny Instytut Górnictwa przekazał do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. wyniki badań grawimetrycznych przeprowadzonych na terenie przy Zespole Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini (ul. Gwarków 3).

Rejon 2 wyniki
Na rysunku przedstawiono uzyskany wynik badań grawimetrycznych w postaci mapy rozkładu anomalii rezydualnych, która odzwierciedla zróżnicowanie gęstości przypowierzchniowej warstwy geologicznej podłoża w przedziale głębokości od 0 do 20m p.p.t.

W otrzymanym obrazie widoczna jest lokalna zmienność pola grawitacyjnego w postaci dodatnich oraz ujemnych anomalii resztkowych o niewielkich amplitudach. W 4 anomalnych miejscach, oznaczonych symbolami A, B, C i D zarejestrowano najniższe wartości pola anomalii rezydualnych. Anomalie te obejmują pojedyncze punkty lub pary punktów. W toku analizy dostępnych materiałów geologiczno-górniczych, anomalie A i D należy wiązać z lokalnymi zaburzeniami w budowie przypowierzchniowej podłoża w postaci nasypów. Anomalie B i C obejmują punkty pomierzone bezpośrednio przy budynkach i są one zaburzeniami pomiaru wynikającymi z efektu oddziaływania tych budynków i ich piwnic na prowadzony pomiar. W związku z uzyskanym wynikiem badań geofizycznych, w którym nie obserwuje się znaczących zmian pola siły ciężkości, nie ma obecnie konieczności prowadzenia dodatkowych prac zabezpieczających na terenie Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini.

(źródło: SRK S.A)