PESEL dla obywatela Ukrainy/ PESEL для громадян України
Aktualizacja: 29.03.2022 r.
- Informacja ogólna na temat sposobu uzyskania nr PESEL, przygotowana w języku ukraińskim na stronie gov.pl (номер PESEL та довірений профіль - послуга для громадян України у зв'язку зі збройним конфліктом на території цієї країни)
- Zobacz film instruktażowy: PESEL, Profil Zaufany i aplikacja mObywatel dla obywateli Ukrainy/ Дивіться інструкцію (навчальне відео): PESEL, Профіль Довірена i додаток mObywatel (mГромадянин) для громадян України
Formularze są dwujęzyczne:
Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych, ul. Marszałka Piłsudskiego 14, parter, pokój nr 3
Przy składaniu wniosku o nadanie numeru PESEL należy okazać:
- dokument podróży, Kartę Polaka lub inny dokument ze zdjęciem umożliwiający ustalenie tożsamości,
- w przypadku osób poniżej 18 roku życia także dokument potwierdzający urodzenie (akt urodzenia),
- może być to także dokument unieważniony,
- w przypadku braku dokumentów należy złożyć oświadczenie.
Podczas składania wniosku pobiera się odciski palców wnioskodawcy, z wyjątkiem osoby:
- która nie ukończyła 12. roku życia,
- od której chwilowo fizycznie nie jest możliwe pobranie odcisków któregokolwiek z palców,
- od której pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe.
Do złożenia wniosku niezbędne jest także zdjęcie, spełniające wymagania jak do dowodu osobistego:
- kolorowe zdjęcie o wymiarach 35×45 mm (szerokość x wysokość) wykonane na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mające dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry. Zdjęcie obejmuje wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, przedstawiające osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, odzwierciedlające w sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości wizerunek twarzy osoby składającej wniosek,
- osoba na fotografii powinna patrzeć na wprost oraz mieć naturalny wyraz twarzy, zamknięte usta, twarz nieprzysłoniętą włosami, widoczne brwi, oczy i źrenice,
- osoba na fotografii powinna być przedstawiona bez nakrycia głowy oraz bez okularów z ciemnymi szkłami (z pewnymi wyjątkami).
UWAGA: Istnieje możliwość bezpłatnego wykonania zdjęcia do wniosku w FOTOSTUDIO Gniewek przy ul. Narutowicza 11 w Trzebini - zobacz to miejsce na mapie Trzebini
Wnioskodawca podaje:
- imię i nazwisko,
- data i miejsce urodzenia,
- kraj urodzenia i obywatelstwo,
- data wjazdu do Polski,
- ukraiński numer ewidencyjny ‒ jeśli masz,
- aby uzyskać profil zaufany – dane kontaktowe: adres e-mail i polski numer telefonu.
Jeżeli wnioskodawca ma ukończone 18 lat, na wniosku może wyrazić zgodę na:
- wprowadzenie danych (adres e-mail, numer telefonu komórkowego) do rejestru danych kontaktowych (Rejestr Danych Kontaktowych to baza, do której dostęp ma tylko administracja publiczna i podmioty realizujące zadania publiczne. Ułatwia przesyłanie zawiadomień o złożonych dokumentach i rozpatrzonych wnioskach lub potrzebie uzupełnienia dokumentacji),
- potwierdzenie profilu zaufanego (cyfrowe narzędzie, które umożliwia załatwianie spraw urzędowych online oraz pozwala wobec podmiotów publicznych na podpisanie dokumentu elektronicznego podpisem, który jest równoważny prawnie z podpisem własnoręcznym).
Wniosek składa się na piśmie, utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym czytelnym podpisem. Wniosek wypełnia wnioskodawca albo pracownik urzędu na podstawie danych, podanych przez wnioskodawcę.
Wniosek w imieniu dziecka składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy, lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Dziecko do 12 roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku ‒ z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie. Od dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia nie pobiera się odcisków palców.
Usługa wydania numeru PESEL jest bezpłatna.
Wniosek trzeba złożyć osobiście w Urzędzie Miasta w Trzebini przy ul. Marszałka Piłsudskiego 14 (parter, pokój nr 3).
Godziny pracy: poniedziałek, środa, czwartek: 7.00 - 15.00, wtorek: 7.00 - 17.00, piątek: 7.00 - 13.00.
Po złożeniu i przyjęciu wniosku otrzymasz wydruk potwierdzenia nadania numeru PESEL.
Kwestię udzielania pomocy obywatelom Ukrainy reguluje specustawa, ogłoszona 12 marca 2022 r. (ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa Dz. U. poz. 583).
Wprowadzone prawo uznaje za legalny pobyt obywateli ukraińskich oraz ich małżonków nieposiadających ukraińskiego obywatelstwa w Polsce przez 18 miesięcy, liczonych od 24 lutego 2022 r., jeśli osoby te wjechały legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bezpośrednio przez ukraińsko-polską granicę w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. i deklarują zamiar pozostania na terytorium Polski.
Złożenie wniosku o udzielenie numeru PESEL rejestruje także pobyt w Polsce obywatela Ukrainy uciekającego przed wojną w przypadku gdy, jego wjazd nie został uprzednio zarejestrowany przez komendanta placówki Straży Granicznej podczas kontroli granicznej.
Brak
Z praktycznych względów cudzoziemcom rekomenduje się o wystąpienie z wnioskiem o nadanie numeru PESEL (jedenastocyfrowy symbol numeryczny, który jednoznacznie identyfikuje osobę fizyczną). PESEL będzie potrzebny do złożenia wniosków o udzielenie świadczeń, a także do dopełnienia formalności związanych z podjęciem pracy oraz prowadzeniem działalności gospodarczej.