"Historia i tajemnice"

zwiedzanie dworu zwiedzanie willi

Opracowania powstały w związku z możliwością zamówienia zwiedzania z oprowadzaniem "Historia i tajemnice", dzieki któremu można poznać głębiej i dokładniej dzieje Dworu Zieleniewskich lub Willi "NOT" w Trzebini. Dawny dwór właścicieli miasta i wzniesiona na początku XX wielu secesyjna willa mają wiele cech wspólnych, także dzieki swoim związkom z historią przemysłu oraz ciekawym biografiom osób, które miały znaczący wpływ na dzieje Trzebini. Publikacje w języku polskim, formatu A4, do pobrania poniżej jako plik .pdf. Data wydania: czerwiec 2021 r.

Materiały informacyjne związane z akcją "Trzebinia po stronie natury"

eko publikacje wydane w 2021 r.

W ramach działania "Trzebinia po stronie natury", realizowaneego przez Gminę Trzebinia, wspólnie ze Związkiem Międzygminnym „Gospodarka Komunalna” opracowano materiały, związane z konkretnymi zagadnieniami na temat kompostowania, zasad segregacji i oddawania odpadów po remoncie, czy recyklingu odpadów trudnych. Publikacje w języku polskim, formatu A4, do pobrania poniżej jako plik .pdf. Data wydania: marzec 2021 r.

We współpracy z trzebińskim oddziałem Śląskiego Związku Pszczelarzy, z myślą o osobach, które chcą zainteresować młodsze pokolenie tematyką pszczelarstwa, przygotowano kolorowankę, która w skrócony sposób przedstawia proces produkcji miodu przez pszczoły i to, w jaki sposób trafia z ula na nasze stoły. Publikacja w języku polskim, formatu A4, do pobrania poniżej jako plik .pdf. Data wydania: maj 2021 r.

Kolorowanka o pszczołach do pobrania

Do pobrania: malowanka o pracy pszczół i powstawianiu miodu, przedstawionej na 8 planszach, przeznaczona do samodzielnego kolorowania przez dzieci w dowolnym wieku (.pdf 6,4 MB).

 Informator "Imprezy 2019"

 Kalendarz imprez na rok 2019 

To kolejne wydanie informatora, w którym mieszkańcy znajdą ofertę koncertów, spektakli, ciekawych spotkań, imprez sportowych, festynów czy wystaw organizowanych przez Gminę Trzebinia. Kalendarz został wydany w formie broszury A5, w nakładzie 27 tys. egzemplarzy - na początku 2019 roku został rozdystrybuowany przez Pocztę Polską do ponad 11,5 tys. gospodarstw domowych w Trzebini. Dodatkowo dostępny jest także w Urzędzie Miasta i gminnych instytucjach. Koordynatorami wydarzeń z informatora są: gminna instytucja - Trzebińskie Centrum Kultury, we współpracy z innymi jednostkami i organizacjami pozarządowymi oraz obchodząca w przyszłym roku jubileusz 70-lecia działalności Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka.Informator został opracowany przez pracowników Trzebińskiego Centrum Kultury i Referatu Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta w Trzebini.

Ulotka "Trzebinia dla aktywnych - nordic walking"

 nordic walking w Trzebini 

Ulotka formatu A4, zawierająca informacje na temat proponowanych tras w Trzebini oraz zasad dobrania sprzętu do nordic walking. Przentuje także zalety regularnej aktywności fizycznej oraz infografikę prawidłowej sylwetki w ustawieniu skoordynowanym. Publikacja w języku polskim. Data wydania: wrzesień 2018 r.

Publikacja "100 lat Polski w liczbach"

 100lat Polski w liczbach GUS

Opracowanie jubileuszowe, przygotowane przez Główny Urząd Statystyczny. Publikacja została podzielona na cztery części odpowiadające kolejnym okresom stuletniej historii Polski. Każda z nich zawiera wybrane dane, które charakteryzują ówczesny ustrój oraz sytuację społeczno-gospodarczą. Dane statystyczne zostały uzupełnione o podstawowe informacje historyczne, ułatwiające interpretację danych liczbowych. Publikacja tylko w formacie .pdf (do pobrania).

Monografia "Trzebinia. Dzieje miasta i regionu 1989 - 2017"

Trzebinia monografia tom 2 z 2018 r
Druga część trzebińskiej monografii pod tytułem „TRZEBINIA. Dzieje miasta i regionu 1989 – 2017”. Autorzy: prof. Feliks Kiryk, dr Konrad Meus i dr Bartosz Drzewiecki. Publikacja obejmująca lata 1994 – 2016 powstała na podstawie dokumentów historycznych oraz wspomnień mieszkańców. W 10 rozdziałach opisano sytuację miasta u schyłku okresu PRL, zmiany administracyjne, charakterystykę mieszkańców, procesy przechodzenia od miasta tradycyjnego do innowacyjnego, zmiany w dziedzinie edukacji, kultury i sportu, a także tematy związane z życiem religijnym, ekologią oraz wizerunkiem Trzebini w prasie i innych mediach. Pozycja formatu B5 liczy 462 strony i zawiera ok. 200 fotografii. Data wydania: sierpień 2018 r.

Zainteresowani kupnem publikacji powinni się skontaktować z Miejską Biblioteką Publiczną w Trzebini, tel. 32 61-21-357 lub z Trzebińskim Centrum Kultury, tel. 32 61-10-621. Cena: 38.00 zł.

Istnieje możliwość nieodpłatnego przekazania egzemplarzy dla organizacji bądź instytucji w związku z realizacją zadań o znaczeniu szczególnie istotnym dla promocji Gminy Trzebinia - w tym celu prosimy o kontakt z Referatem Promocji i Współpracy z Zagranicą, tel 32 7111 084 i przesłanie podania w tej sprawie, zawierającego opis realizowanego zadania, na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pierwsza część monografii  p.t.: "TRZEBINIA - Zarys dziejów miasta i regionu" pod redakcją Feliksa Kiryka, wyd. Secesja, Kraków 1994. Nakład wyczerpany.

Obchody jubileuszu 200-lecia nadania praw miejskich Trzebini

Jubileusz 200-lecia nadania praw miejskich Trzebini - raport końcowy
Jubileusz 200-lecia nadania praw miejskich Trzebini - raport końcowy, przedstawiający krótką relację z wydarzeń zorganizowanych z okazji naszego Jubileuszu, rozpoczętych 1.01.2017 r. na Koncercie Noworocznym w Domu Kultury „Sokół”, a zakończonych wspólną Wigilią na Rynku w dniu 16.12.2017 r. Raport zawiera również informacje na temat uroczystej sesji Rady Miasta Trzebini w dniu 6. września 2017 r. Data wydania: grudzień 2017 r.

Świętujemy 200-lecia nadania praw miejskich Trzebini - kolorowanka dla dzieci

Malowanka Trzebinia
Z myślą o naszych najmłodszych mieszkańcach Urząd Miasta w Trzebini wydał kolorowankę z okazji Jubileuszu 200-lecia nadania praw miejskich Trzebini. Kolorowanka, wydana w nakładzie 1000 sztuk, zawiera 8 grafik do pokolorowania, specjalnie stworzonych na tę okazję, min. Rynek w Trzebini, Dwór Zieleniewskich, Balaton, Zalew Chechło i kilka innych ciekawych miejsc. Data wydania: lipiec 2017 r.

Pobierz i wydrukuj plansze malowanki, przygotowane w formacie A4

Ulotka "Jubileusz 200-lecia nadania praw miejskich Trzebini"

200-lecie ulotka A4
Ulotka formatu A4 "Jubileusz 200-lecia nadania praw miejskich Trzebini", zawierająca podstawowe informacje na temat historii nadania praw miejskich Trzebini oraz treść zapisu z Protokołu obrad Senatu Rządzącego Wolnego Miasta Krakowa, bedącego potwierdzeniem zmiany statusu prawnego miasta. Publikacja w języku polskim. Data wydania: kwiecień 2017 r.

"Historia Żydów w Trzebini"

Historia Zydów w Trzebini
ePublikacja autorstwa Andrzeja Kostki, opracowana na zlecenie Gminy Trzebinia, zawierająca informacje na temat historii osadnictwa Żydów w Trzebini, ich zwyczajów pogrzebowych i symboliki stosowanej na nagrobkach oraz historii i renowacji cmentarza żydowskiego w Trzebini. 85 stron formatu B5. Wersja w j. polskim - tylko w formacie .pdf (do pobrania). Data wydania: marzec 2017 r.

Ulotka "Trzebinia - odnowione centrum miasta"

Trzebinia - ulotka informacyjna z 2016 r.
Ulotka formatu A4 "Trzebinia", zawierająca podstawowe informacje na temat gminy Trzebinia, jej głównych atrakcji oraz odnowionego centrum miasta. Publikacja w języku polskim, angielskim i francuskim. Data wydania: czerwiec 2016 r.

Ulotka "Gmina Trzebinia"

ulotka en 2015
Ulotka formatu A4 "Trzebinia", zawierająca podstawowe informacje na temat gminy Trzebinia, wybrane dane statystyczne, odniesienia do położenia w Polsce oraz do głównych atrakcji regionu Małopolski. Publikacja w języku angielskim i francuskim. Wersja w j. polskim - tylko w formacie .pdf (do pobrania poniżej). Data wydania: październik 2015 r., czerwiec 2016 r.

Folder "Trzebinia"

folder 2015
Folder poświęcony Gminie Trzebinia. Zawiera krótkie opisy (w języku polskim i angielskim), dotyczące położenia geograficznego Trzebini, historii i zabytków, atrakcji turystycznych, wiosek tematycznych, miejsc rekreacyjnych, życia kulturalnego, tradycji i folkloru, sportu, tras turystycznych, gospodarki i stref aktywności gospodarczej oraz realizowanych projektów i współpracy zagranicznej. Na końcu znajduje się informator adresowy (informacja turystyczna, taksówki, kultura i sport, opieka medyczna, urzędy pocztowe, banki i bankomaty, gastronomia i noclegi). 32 strony formatu A-4. Data wydania: styczeń 2015 r.

Ulotka "Szlaki turystyczne w Trzebini"

Kliknij w obrazek aby pobrać awers ulotki  Kliknij w obrazek aby pobrać rewers ulotki

Szlaki turystyczne w Trzebini - publikacja zwierająca ogólny opis tras turystycznych w naszej gminie, najciekawszych miejsc i atrakcji oraz interesujących imprez organizowanych cyklicznie, a także mapy 4 szlaków: czerwonego (49,1 km); niebieskiego (z Trzebini do Rudna, 24 km); niebieskiego (z Trzebini do Filipowic, 11 km); niebieskiego, zielonego i czarnego szlaku w rejonie Płok. Publikacja w języku polskim. Data wydania: kwiecień 2014 r. (Kliknij w obrazek powyżej aby pobrać publikację w formacie .jpg)

Ulotka "Szlak kultury żydowskiej i Holokaustu w Trzebini"

szlak judaistycznyA4
Ulotka formatu A4 "Szlak kultury żydowskiej i Holokaustu w Trzebini", zawierająca informacje na temat projektowanego szlaku prowadzącego śladem historycznych mieszkańców Trzebini oraz wydarzeń rozgrywających sie podczas II Wojny Światowej, kiedy zagładzie ulegli prawie wszyscy członkowie gminy żydowskiej. Broszura zawiera podstawowe informacje na temat szlaku, opis kolejnych punktów oraz mapkę trasy. Publikacja w języku polskim i angielskim. Data wydania: czerwiec 2014 r.

Ulotka "Strefy Aktywności gospodarczej w Trzebini"

Strefy 2013
Ulotka formatu A5 "Strefy Aktywności gospodarczej w Trzebini", zawierająca informacje o zastosowaniu nowoczesnego systemu poprawiającego warunki rozwoju mniejszych przedsiębiorstw i wydzieleniu w tym celu specjalnych stref aktywności gospodarczej. Pierwsze trzy strefy powstały w Trzebini przy dofinansowaniu z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Publikacja w języku polskim i angielskim. Data wydania: czerwiec 2013 r.

Ulotki "Zalew Chechło", "Rynek Trzebini", "Dwór Zieleniewskich", "Zespół Pałacowo-Parkowy w Młoszowej", "Puszcza Dulowska" i "Rzeka Kozi Bród"

Ulotka Dwór Zieleniewskich Ulotka Młoszowa Ulotka Kozi Bród Ulotka Puszcza Dulowska Ulotka Rynek Ulotka Chechło

Seria 6 ulotek formatu A5, zawierających podstawowe informacje o prezentowanym miejscu, możliwościach i propozycjach spędzenia tam wolnego czasu, a także opis pobliskich atrakcji i innych polecanych miejsc w Gminie Trzebinia. Publikacje w języku polskim. Data wydania: maj 2013 r.

 Ulotka "Muzeum Regionalne w Trzebini"

 ulotka MUZEUM REGIONALNE W TRZEBINI
Informacja na temat Muzeum Regionalnego w Trzebini (otwarte 25.09.2010 r.), zawierająca materiały o pracy nad utworzeniem Muzeum, które początkowo działało jako Muzeum Ziemi Trzebińskiej, mapę dojazdu oraz informacje praktyczne związane ze zwiedzaniem ekspozycji. Publikacja w języku polskim, wydana we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Trzebińskiej "COR". Data wydania: wrzesień 2010 r.

Ulotka "Cmentarz żydowski w Trzebini"

ulotka Cmentarz żydowski w Trzebini
Ulotka formatu A4 zawierająca podstawowe informacje na temat powstania gminy wyznaniowej w Trzebini, historii cmentarza wyznaniowego (kirkutu) w Trzebini, opis jego stanu obecnego, zakres prac porządkowych prowadzonych na jego terenie oraz  opis cech charakterystycznych trzebińskich macew. Data wydania: grudzień 2009 r.

Ulotka "Zielone Perły Trzebini"

Zielone perły trzebini
Informacja na temat najciekawszych przyrodniczo miejsc na terenie gminy Trzebinia: Balaton, Bialny Dół, Cisowe skały, Góra Bartoska, Góra Bożniowa, rzeka Kozi Bród, rezerwat Ostra Góra, użytek ekologiczny Podbuczyna, Mysowa Góra, Wilcza Góra, Skałka Triasowa w Bolęcinie, Martwica Karniowicka i park przy pałacu w Młoszowej. Publikacja w języku polskim. Data wydania: marzec 2008 r.

Album "Trzebinia"

Album zdjęciowy Trzebinia
Ponad 150-stronicowy album promocyjny poświęcony gminie Trzebinia, w formacie A-4. Wydawnictwo składa się z dziesięciu rozdziałów zatytułowanych: Trzebinia (opis geograficzny), Historia i zabytki, Życie kulturalne, Tradycja i folklor, Piękno natury, Akweny. Trasy turystyczne, Rekreacja i sport, Gospodarka. Każdy z rozdziałów zawiera opis w języku polskim i angielskim oraz zdjęcia nawiązujące do opisywanej tematyki. Cały album zawiera aż 153 fotografie, w tym kilka reprodukcji archiwalnych zdjęć trzebińskiego Rynku i Dworu Zieleniewskich oraz blisko 30 panoramicznych fotografii miasta wykonanych z lotu ptaka. Publikacja w języku polskim i angielskim. Data wydania: grudzień 2007 r.

Album „Architektura Ziemi Trzebińskiej na starych kartach pocztowych, ilustracjach i mapach XIX i XX wieku"

Album ARCHITEKTURA ZIEMI TRZEBIŃSKIEJ
Album „Architektura Ziemi Trzebińskiej na starych kartach pocztowych, ilustracjach i mapach XIX i XX wieku": 161 stron, na których rozmieszczono odbitki 110 kart pocztowych i ilustracji oraz 17 reprodukcji map. Dają one doskonały obraz przemian, jakim uległa Trzebinia na przestrzeni XIX i XX wieku. Publikacja w języku polskim. Data wydania: październik 2007 r.

Informator turystyczny "Trzebinia"

Informator turystyczny Trzebinia z 2007 r.
Informator turystyczny, poświęcony najciekawszym walorom gminy Trzebinia. Każda omawiana atrakcja została przedstawiona na co najmniej kilku barwnych fotografiach z  krótkimi opisami. Publikacja zawiera także plan gminy, opis turystycznych szlaków pieszych i rowerowych oraz informator teleadresowy: baza noclegowa i gastronomiczna, ośrodki sportowe, informacja turystyczna, opieka medyczna i apteki, komunikacja, banki i bankomaty, instytucje kultury, biblioteki i ważne telefony. Publikacja w języku polskim. Data wydania: wrzesień 2007 r.

Inne publikacje

Aktualizacja: 07.02.2022 BW