Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Trzebini po raz kolejny została wyróżniona i nagrodzona za działania podjęte w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2012. Organizatorzy tej niezwykle cennej akcji ocenili aż 1176 różnych inicjatyw z całej Polski.

 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. Głównym partnerem DBI 2012 jest Fundacja Orange. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: „Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie”.

 

- Podjęliśmy szereg działań na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych Internautów. W klasach I - III przeprowadzono zajęcia na podstawie scenariusza „Zuźka i Tunio poznają Internet”, natomiast na lekcjach wychowawczych w klasach IV-VI na podstawie scenariusza i filmu „3…2…1.. Internet”. Ogłoszony został konkurs plastyczny, literacki i informatyczny. Zorganizowaliśmy także spotkanie z policjantem z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie, który przeprowadził pogadankę na temat piractwa komputerowego i łamania praw autorskich – wylicza Stefania Głuch, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 6 w Trzebini – Gaju.


- Zorganizowaliśmy ponadto wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, gdzie w dziale multimedialnym uczniowie poznali świat informacji i rozrywki oraz zabezpieczenia w sieci. Dla klas IV –VI przeprowadziliśmy warsztaty pod nazwą: „Jestem Sieciakiem nie Śmieciuchem”. Mając na uwadze bezpieczeństwo najmłodszych w sieci przygotowaliśmy przedstawienie teatralne „Pan Internet” i zaprosiliśmy na nie grupę sześciolatków i siedmiolatków z Przedszkola Samorządowego im. Jana Pawła II w Gaju oraz z Przedszkola z Sierszy – dodaje Stefania Głuch.

 

Na koniec przygotowano w szkole ekspozycję wszystkich prac wykonanych w ramach prowadzonych działań i jednocześnie nagrodzono najbardziej zaangażowanych uczniów.

 

Działania związane z propagowaniem wśród uczniów bezpiecznego korzystania z Internetu były prowadzone przez nauczycielki: Danutę Kuglin, Danutę Siedzik oraz Alicję Krawczyk – Galus.
(RS)

 

 

 

 

 

24.04.2012

 

Fot.: Działania propagujące bezpieczeństwo uczniów w Internecie. Zdjęcia udostępnione do publikacji przez SP nr 6 w Trzebini.