25 kwietnia dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 6 w Trzebini Jadwiga Kiełbus wraz z nauczycielką Jadwigą Pęcherek uczestniczyła w Europejskiej Konferencji Specjalistycznej nauczycieli i dyrektorów wychowania przedszkolnego, zorganizowanej w Weinbohla k. Drezna.

 

Wykład prof. zw. dr hab. Marty Bogdanowicz, członkini międzynarodowych towarzystw naukowych dotyczył Metody Dobrego Startu (MDS) we wspomaganiu rozwoju i edukacji dzieci. MDS bardzo dobrze służy przygotowaniu dzieci 6-7 letnich do nauki czytania i pisania dzięki wielozmysłowemu uczeniu liter.

 

O wspieraniu funkcji wykonawczych i poprawie wyników w nauce i rozwoju procesów emocjonalnych przez zabawę referowała Beata Williams, dr filozofii z Uniwersytetu w Heidelbergu, która prowadzi badania nad mózgiem i zachowaniem w odniesieniu do praktyki pedagogicznej.

 

W Wykładzie dr. Ingi Bodenburg na podstawie wielu praktycznych przykładów wyjaśniona została kwestia tego, jak należy realizować ustawowe zadanie "kształcenia, wychowania i opiekowania się" dzieckiem w wieku przedszkolnym.

 

spotkanie z profzw.dr hab. Martą Bogdanowicz

Fot. Spotkanie z prof. zw.dr hab. Martą Bogdanowicz

 

Uczestnicy konferencji mieli także możliwość odwiedzenia niemieckich placówek przedszkolnych, co umożliwiło wymianę realizowanych praktyk: rozmowa Jadwigi Kiełbus z dyrektor Centrum opieki dziennej "Wróble naziemnie" Panią Kahlert pozwoliła wymienić doświadczenia w zakresie organizacji i zarządzaniu przedszkolami zarówno w Niemczech jak i w Polsce. Z poczynionych przez nią w trakcie wizyty spostrzeżeń wynika, że przedszkole prowadzone przez Panią Kahler przypomina przedszkole w Gaju nie tylko rodzajem umeblowania, dostępem do ogrodu i wyposażeniem, ale także rodzajem realizowanych zajęć, ponieważ również proponuje dzieciom lekcje pływania i naukę angielskiego.

 

 

Dyrektor Kahler

Fot. Spotkanie z dyrektor Centrum opieki dziennej "Wróble naziemnie" Panią Kahlert