W dniach od 31 maja do 3 czerwca 2012 na zaproszenie władz Ishøj do miasta partnerskiego wyjechała delegacja władz samorządowych, zespół Antidotum oraz solistka Marzena Michalczyk. P1140602

 

Pobyt zorganizowany z okazji jubileuszu 20-lecia wzajemnych kontaktów oprócz oficjalnych spotkań służących zapoznaniu się z zasadami funkcjonowania gminnych instytucji i projektów, obejmował również koncert, w czasie którego występowały grupy reprezentujące oba miasta.


Wzajemne kontakty oficjalnie zatwierdzone przez rady obu miast w 1992 r. zostały nawiązane przy okazji rozwiązywania problemów uciepłownienia naszego miasta. Od tego czasu przedstawiciele i mieszkańcy obu gmin mieli okazję bliżej poznać życie codzienne i zwyczaje swojego miasta partnerskiego. Pierwsze kontakty obejmowały zagadnienia kształcenia, kultury, administracji, ciepłownictwa, komunikacji, odzyskiwania odpadów, kanalizacji, oczyszczania ścieków i utrzymania w używalności obiektów użyteczności publicznej. Zapoczątkowano także współpracę w ramach wymiany grup młodzieży, w tym także wymiany grup sportowych. Nasza młodzież bierze udział w corocznym Międzynarodowym Duńskim Turnieju Piłki Nożnej Cup Denmark, a młodzi Duńczycy mieli okazję uczestniczyć w Międzynarodowych Spotkaniach Młodzieży w Trzebini, w trakcie których odbywały się nie tylko zawody sportowe w różnych dyscyplinach, ale także imprezy służące wzajemnemu poznaniu i przełamywaniu barier i stereotypów. W ramach innego aspektu tej współpracy po dwie osoby z Trzebini wyjeżdżały do Danii na sponsorowane przez Gminę Ishøj dwuletnie stypendia. Na wspólne występy wyjeżdżały orkiestra smyczkowa „Vestegnens Strygere” z Ishøj oraz trzebiński chór „Milenium”.


Już niedługo - podczas nadchodzących Dni Trzebini - nasi mieszkańcy będą mogli spotkać się z przedstawicielami Ishøj. W sobotę 30 czerwca 2012 na stoisku na placu przy ul. Ochronkowej można będzie uzyskać informacje o duńskim mieście i spróbować potraw duńskiej kuchni, a zespół Winged Nancy wystąpi gościnnie na scenie.

 

8.06.2012