Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej na Rynku, wspólny przemarsz pocztów sztandarowych i mieszkańców ulicą Józefa Piłsudskiego, uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła – to tylko część elementów obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Trzebini, w których tłumnie uczestniczyli mieszkańcy naszej gminy.

 

Uroczystość zainaugurował koncert Miejskiej Orkiestry Dętej na trzebińskim Rynku, gdzie zgromadzili się harcerze, strażacy z trzebińskich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, reprezentacje i poczty sztandarowe miejscowych placówek oświatowych, liczni mieszkańcy miasta i sołectw oraz przedstawiciele trzebińskich władz samorządowych na czele z burmistrzem Stanisławem Szczurkiem.

Po wciągnięciu na maszt flagi narodowej i odegraniu hymnu państwowego odbył się apel poległych. Następnie na płycie Rynku uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klasy mundurowej Publicznego Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini- Sierszy. Ponadto uczennice i uczniowie liceum popisali się przed publicznością piękną prezentacją poloneza.

Z Rynku uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicą Józefa Piłsudskiego do kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny celebrował miejscowy proboszcz ks. Stanisław Bercal. O oprawę muzyczną tej części uroczystości zadbał trzebiński Chór Echo.

Obchody zakończyła biesiada patriotyczna w Dworze Zieleniewskich, czyli wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przez mieszkańców Trzebini z udziałem artystki krakowskiej Piwnicy Pod Baranami – Kamili Klimczak z zespołem.

12.11.2012

(RS)