Byli i czynni piłkarze, trenerzy, działacze klubowi i związkowi, samorządowcy, sponsorzy i wielu innych ludzi kochających piłkę nożną spotkało się 10 listopada 2013 roku w auli Szkoły Podstawowej nr 8 w Trzebini na uroczystej gali, by podsumować obchody jubileuszu 90-lecia istnienia tej dyscypliny sportowej w Trzebini.

Było to zwieńczenie całorocznych obchodów rocznicy. W czerwcu odbyła się sportowa część jubileuszu, organizowano wtedy turnieje młodzieżowe, mecz oldbojów a MKS Trzebinia-Siersza zmierzył się z 14-krotnym Mistrzem Polski - Górnikiem Zabrze, którego poprowadził wtedy obecny szkoleniowiec reprezentacji Polski  - Adam Nawałka.Na uroczystości pojawili się między innymi: Ryszard Niemiec - prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej i wiceprezes tej organizacji - Jerzy Kowalski, Tadeusz Czerwiński - wiceprezes rady nadzorczej Wisły Kraków  SA oraz Dariusz Marzec - koordynator grup młodzieżowych klubu z Reymonta, Bogdan Gunia - wieloletni piłkarz  Górnika Zabrze (dwukrotny mistrz Polski), Robert Moskal - były gracz Wisły Kraków i Odry Wodzisław a obecnie ceniony trener piłkarski, Józef Cichoń - prezes Podokręgu Piłki Nożnej Chrzanów, Adam Potocki - starosta chrzanowski oraz Stanisław Szczurek - burmistrz Trzebini.Każdy z uczestników dostał przygotowaną specjalnie z okazji rocznicy monografię o historii trzebińskiego futbolu, a także pamiątkowy medal. Można było też oglądnąć wystawę pamiątek i zdjęć związanych z piłką nożną w naszym mieście oraz prezentację multimedialną. O artystyczną część gali zadbało Trzebińskie Centrum Kultury.Sygnał do rozpoczęcia imprezy dał przewodniczący Komitetu Obchodów Rocznicy 90-lecia - Jerzy Brzózka, przemawiając do zebranych gości. Później przyszedł czas na wręczenie związkowych i okolicznościowych odznaczeń.Srebrną honorową odznakę Małopolskiego Związku Piłki Nożnej otrzymał Andrzej Pieszczek. Złote odznaki MZPN trafiły do Jacka Pająka, Bogdana Przygodzkiego, Andrzeja Pypno, Jacka Augustynka, Janusza Trębacza i Tadeusza Trojańskiego. Odznakę zasłużonego działacza MZPN dostali: Lesław Głuch, Mieczysław Ślusarek i Stanisław Bąk. Medal 90-lecia Krakowskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali: Eugeniusz Bębenek, Sławomir Czapiński, Szczepan Pochroń i Adam Adamczyk, natomiast dyplom z medalem 90-lecia Krakowskiego Związku Piłki Nożnej dostał MKS Trzebinia-Siersza, kontynuator bogatych tradycji piłkarskich Hutnika Trzebinia i Górnika Siersza.Odznaczenia przyznał również Podokręg Piłki Nożnej Chrzanów. Złotą odznaką uhonorowani zostali: Roman Baś, Bronisław Dzierwa, Stanisław Głuch, Alfred Godyń, Marek Harwes, Marcin Kasprzyk, Andrzej Lankosz, Władysław Pliszka, Władysław Popiela, Piotr Stojewski, Otto Stój, Stanisław Wartalski i Ryszard Ziemiański. Srebrne odznaki powędrowały natomiast do Szymona Jędrzejczyka, Tomasza Kobiereckiego, Władysława Skoczylasa i Marka Tanistry.Natomiast okolicznościowymi medalami wybitymi przez organizatorów uroczystości uhonorowano blisko czterdzieści osób, organizacji i instytucji. Otrzymali je: Rada Miasta Trzebini, Miejski Klub Sportowy Trzebinia - Siersza, Małopolski Związek Piłki Nożnej, poseł Tadeusz Arkit, starosta Adam Potocki, Podokręg Piłki Nożnej Chrzanów, Wisła Kraków SA, Bogdan Gunia, Sławomir Czapiński, Zbigniew Kurek, Marian Ginter, Jerzy Idzik, Alfred Godyń, Eugeniusz Bębenek, Roman Baś, Władysław Popiela, Włodzimierz Siemek, Władysław Pliszka, Piotr Stojewski, Robert Moskal, Tadeusz Trojański, Otto Stój, Stanisław Głuch, Mieczysław Szczurek, Jacek Augustynek, Jacek Pająk, Mieczysław Ślusarek, Andrzej Pypno, Lesław Głuch, Mariusz Dąbek, Adam Adamczyk, Jan Zając, Grzegorz Augustynek, Katarzyna i Marek Kania, Władysław Leśko, Józef Tomasik i Stanisław Szczurek.


Gala była również okazją do  podsumowań aktualnego stanu trzebińskiej piłki nożnej i snucia planów jej  rozwoju w kolejnych latach.- Siłą Miejskiego Klubu Sportowego Trzebinia - Siersza są obecnie drużyny młodzieżowe, których mamy aż pięć.  Należą one aktualnie do najlepszych w Małopolsce Zachodniej. Świadczy to o tym, że pieniądze wydawane na sport i piłkę nożna w naszej gminie nie są pieniędzmi zmarnowanymi - stwierdził Jacek Augustynek, prezes MKS Trzebinia Siersza.- Skoro wasza piłkarska młodzież pnie się do góry, to starajcie się wspierać te ambicje. Wielka piłka jest na wyciągniecie ręki i nie ogranicza się wyłącznie do wielkich miast. Przykłady takich małopolskich miejscowości jak Nieciecza, Stróże, Niepołomice czy Limanowa świadczą o tym, że jest to możliwe. Idźcie drogą tych właśnie małopolskich miejscowości i miasteczek - zachęcał Ryszard Niemiec, prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej.- Jesteśmy dumni i zaszczyceni, że jako przedstawiciele Wisły Kraków SA możemy uczestniczyć w waszym pięknym jubileuszu. Serdecznie życzymy Państwu, by za dziesięć lat, gdy będziecie świętować stulecie piłki nożnej w Trzebini, nasze kluby sportowe spotkały się w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, czyli w ekstraklasie - powiedział Tadeusz Czerwiński, wiceprezes rady nadzorczej Wisły Kraków  SA, która kilka tygodni temu podpisała umowę o współpracy z MKS Trzebinia - Siersza.

 

 

 

 

 Tekst i zdjęcia: Tomasz Kobierecki i Robert Siwek.12.11.2013