W niedzielę 1.03.2015 r. z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Rynku w Trzebini, z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólna Trzebinia i pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Trzebini Pana Adama Adamczyka, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej ku uczczeniu pamięci Żołnierzy Polskiego Podziemia.

 

Otwarcia wystawy dokonała Pani Burmistrz Anna Stolarz, która podziękowała za trud zorganizowania cennego i wyjątkowego spotkania oraz przybliżyła zebranym historię żołnierzy ruchów antykomunistycznych z lat 40. ubiegłego wieku. – Uczestnicy ruchu partyzanckiego określani są jako „żołnierze wyklęci”, „żołnierze drugiej konspiracji” czy jako „żołnierze niezłomni” – przypomniała zgromadzonym na trzebińskim Rynku mieszkańcom. W swoim wystąpieniu odniosła się do heroizmu Żołnierzy, którzy mimo tego, że zostali „wyklęci” przez komunistyczny system, nie złożyli broni, ale jeszcze raz poszli do lasu bronić miejscowej ludności przed kradzieżami i gwałtami.

fot. Krzysztof Cichy - 3

Po uroczystym otwarciu wystawy Pani Burmistrz Anna Stolarz oraz Przewodniczący Stowarzyszenia Wspólna Trzebinia, Pan Tadeusz Adamczak zapalili przed pomnikiem trzebińskich bohaterów znicz, upamiętniając jednocześnie ten wyjątkowy dzień. Oprawę muzyczną tego spotkania zapewnił Zdzisław Mucha, trębacz, honorowy obywatel powiatu chrzanowskiego.

 

– Dziękuję zgromadzonym za przybycie, za to, że staramy się nie zacierać śladów historii, ale je odkrywać. Szczególnie przed młodym pokoleniem – podsumował Tadeusz Adamczak, inicjator przedsięwzięcia.

 

Przypomnijmy, że wystawę ze zbiorów Muzeum Armii Krajowej w Krakowie można oglądać na trzebińskim Rynku do 8 marca br.

fot. Krzysztof Cichy - 1

 

Informacja przesłana przez Stowarzyszenie Wspólna Trzebinia

 

Fot. Krzysztof Cichy