W dniu 27.03.2015 r. na sesji Rady Miasta Trzebini w Dworze Zieleniewskich w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego panu Andrzejowi Kostce, mieszkańcowi Trzebini, za zasługi w upamiętnianiu i upowszechnianiu historii Polski odznaczenie państwowe w randze Złotego Krzyża Zasługi wręczył Wicewojewoda Małopolski Wojciech Szczepanik.

 

Pan Andrzej Kostka od ponad 30 lat zbiera materiały historyczne dotyczące Trzebini i okolic. Jest długoletnim współpracownikiem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, dla którego zbiera materiały na temat Holokaustu i okupacyjnych losów mieszkańców naszego regionu.

 

Pan Andrzej jest autorem kilku artykułów o historii regionu, pomagał także przy tworzeniu następujących książek: „Trzebinia zarys miasta i regionu” (red. F. Kiryk), „Rafineria Nafty w Trzebini” (red. S. Orłowski) i „Bank Spółdzielczy w Chrzanowie”. Jest autorem książki „Trzebińskie Historie”. Na terenie powiatu chrzanowskiego zorganizował szereg wystaw fotograficznych, dokumentujących historię regionu.

 

Od ponad 10 lat A. Kostka oprowadza po cmentarzu żydowskim w Trzebini turystów z całego świata. Jego działalność została również doceniona przez samych Żydów - od kilku lat Pan Kostka jest stałym współpracownikiem Yad Vashem w Jerozolimie, Muzeum Historii Żydów w Warszawie, Beit Lohamei Haghetaot i Institute For Holocaust Studies w Izraelu.

 

W imieniu mieszkańców Trzebini serdecznie gratulujemy odznaczenia i życzymy dalszych udanych inicjatyw i przedsięwzięć.