Od niedawna w Dulowej, która ma status jednej z kilku w Małopolsce miejscowości tematycznych, działa Kamienny Szlak Zaginionych Zawodów  - z okazji jego otwarcia zorganizowano festiwal, którego atrakcją były krótkie inscenizacje "teatru w plenerze", przedstawiające niektóre zaginione już dziś zawody.

 

W sobotę 27.06.2015 r. w Dulowej, przy kamieniach wyznaczających trasę szlaku, przedstawiano w terenie scenki zaginionych zawodów:

prządka D

1. Prządka koronkarka (obok remizy OSP. W czasie krótkiego pokazu mozna było zobaczyc różne techniki pracy z przędzą, a także sam proces jej powstawania.

drwale D2. Drwal (Skałka Ochmańskich - wejście od ul. Brata Alberta)

koniuszy D3. Koniuszy - Kamień ten stoi obok folwarku Potockich w Dulowej. W przedstawianej scence Hrabina Zofia Potocka przyjechała w odwiedziny na swoje włości i zaprasza wszystkich na folwarczny ganeczek, na kawę i pyszne ciasto, w oryginalnej folwarcznej zastawie stołowej. Na kamieniu są umieszczone oryginalne stare folwarczne podkowy na szczęście. Trzeba ich dotknąć.

skryba D4. Skryba - Kamień znajduje się obok Szkoły Podstawowej w Dulowej. Napis, przetłumaczony z łaciny, oznacza "ODWAŻ SIĘ BYĆ MĄDRYM".

zielarka D5. Zielarka (wejście od strony ul. Tetmajera, lub od Strzałby - za cmentarzem w lewo)

nosiwoda D6. Nosiwoda (Żródło - ul. Floriana) - ten kamień znajduje się obok Dulowskiego żródła, gdzie od niepamiętnych czasów ludzie z okolicy czerpali wodę. W scence rodzajowej wystąpili nosiwoda i praczka.

mlynarz D

7. Młynarz - Kamień ten stoi oczywiście koło młyna. Podczas warsztatów uczestnicy nauczyli się odsiewać ziarno od plew.

 

Zgodnie z relacją organizatorów Festiwalu, celem wydarzenia było przedstawienie uczestnikom możliwości spędzenia wolnego czasu w sposób kreatywny, edukacyjny i powodujący logiczne myślenie. Była to także forma  integracji rodzin i zachęta do częstszego wychodzenia z domów i aktywnego wypoczynku. Wydarzenie było również doskonałą okazją do poznania i promowania dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i historycznego gminy Trzebinia, powiatu chrzanowskiego oraz województwa Małopolskiego.

 

Więcej informacji oraz relacjazdjęciowa na stronie https://www.facebook.com/dulowa