Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się 23 sierpnia w sołectwie Karniowice.

 


Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą świętą, którą w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Karniowicach odprawił Ksiądz Proboszcz Leszek Uniwersał. Korowód dożynkowy prowadziła Miejska Orkiestra Dęta z Trzebini, we mszy i korowodzie wzięły również udział poczty sztandarowe Trzebińskiego Koła Pszczelarzy, Ochotniczej Straży Pożarnej w Dulowej oraz Przedsiębiorców i Rzemieślników z Karniowic i Dulowej. Przedstawienie dożynkowe przygotował i przedstawił  Zespół Folklorystyczny „Karniowianie”.
W trakcie obrzędu Starostowie Dożynek Państwo Grażyna i Jan Skawscy oraz Pszczelarze z Trzebini wręczyli Zastępcy Burmistrza Trzebini Panu Jarosławowi Okoczukowi  tradycyjne wieńce i dary z tegorocznych zbiorów.
Na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe Kół Gospodyń Wiejskich z Psar, Czyżówki, Młoszowej, Sierszy i Płok.
Przeprowadzono konkursy dożynkowe, m.in. kosza dożynkowego, ubijanie masła, młócenie zboża cepami. Fundatorami nagród w konkursach byli Urząd Miasta w Trzebini i Trzebińskie Centrum Kultury.
Imprezie towarzyszyły punkty gastronomiczne i handlowe, wystawa sprzętu gospodarskiego W.Noworoty z WDK w Dulowej oraz stoisko Trzebińskiego Koła Pszczelarzy. Atrakcją dla dzieci było malowanie twarzy i darmowa zjeżdżalnia zapewniona przez sponsora.

Organizatorami Dożynek byli: Trzebińskie Centrum Kultury,  Sołtys Karniowic i Koło Gospodyń Wiejskich w Karniowicach

Nieodzowną pomoc stanowiły: Ochotnicza Straż Pożarna w Dulowej i Maltańska Służba Medyczna oraz Policjanci z Trzebińskiego Komisariatu.

Relacja: Trzebińskie Centrum Kultury (zobacz więcej zdjęć)