Po tegorocznym zaćmieniu Słońca, którego pokaz przy psarskiej szkole zorganizowało Stowarzyszenie Nasze Psary (20.03.2015 r.), przyszła kolej na obserwacje zaćmienia Księżyca. Kilkanaście osób, w tym goście z Chrzanowa, obserwowało wspólnie całkowite zaćmienie Księżyca - w tym roku wyjątkowe, gdyż nasz satelita był w peryhelium (czyli najbliższej możliwej odległości od Ziemi), a do tego superksiężyc przybrał kolor rdzawoczerwony.

 

 

Teleskopy były trzy, lornetek dla obserwatorów dużych i małych też nie zabrakło. Wszyscy, którzy zdecydowali się tej nocy pojawić na obwodnicy Psar (najlepsze miejsce do takich obserwacji), poza Księżycem mogli obserwować przez teleskopy min. planety - Jowisz, Wenus i Uran, galaktykę w Andromedzie, Wielką Mgławicę w Orionie oraz międzynarodową stację kosmiczną. Uczestnicy zaobserwowali też kilka "spadających gwiazd" czyli meteorów, zaś Lucjan Niewiedział wykonał serię profesjonalnych fotografii zaćmienia Księzyca.

z2

Spotkanie i wspólne obserwacje, pomimo wczesnej pory i panujących niskich temperatur, podobały się tak uczestnikom jaki organizatorom, dlatego mają nadzieję, że spotkają się na obserwacjach nieba jeszcze nie raz. Spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Nasze Psary odbyło się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

 

Więcej zdjęć księżyca można obejrzeć tutaj: http://www.nasze-psary.net/lucjan-niewiedzial-astrofoto-i/809-obserwacje-zacmienia-ksiezyca-w-psarach.html

 

Informacja przesłana przez Stowarzyszenie NASZE PSARY