W środę 11. listopada uroczyście obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości - najważniejsze święto państwowe w ciągu roku, ustanowione dla upamiętnienia dnia, kiedy w 1918 r. Polska odrodziła się po rozbiorach i 123 latach niewoli.


Wprawdzie odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem, jednak data 11 listopada 1918 r. ma szczególne znaczenie: w tym dniu po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa a Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, który został także Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Z kolei po negocjacjach, przeprowadzonych przez marszałka Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską, jeszcze w dniu 11 listopada 1918 r. wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego, a już nastepnego dnia Polacy przystąpili do tworzenia własnego rządu.


W środowy poranek deszczowa pogoda wprawdzie nie zachęcała do spacerów, jednak mieszkańcy Trzebini zgromadzeni na Rynku o godz. 10.00 wysłuchali koncertu Miejskiej Orkiestry Dętej, a nastepnie wzięli udział w uroczystym apelu poległych i ślubowaniu klasy mundurowej Publicznego Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini. Ubrani w mundury uczniowie zatańczyli też na Rynku nasz narodowy taniec, poloneza.

 

Kolejnym punktem programu było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Trzebińskich Bohaterów Wojen, Bitew i Walk na Różnych Frontach oraz Ofiar Represji Systemów Totalitarnych, po czym poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini, gdzie o godz. 11.00  odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny (z udziałem Chóru „Echo”).