W Zespole Szkół Gimnazjalnych im. Trzech Wieszczów w dniach 23-25.11.2015 r. odbyło się międzynarodowe spotkanie koordynatorów projektu Activity & Eating: Small Steps to a Healthier You. 2015-1-PL01-KA219-016519_1, realizowanegow ramach programu ERASMUS+, Akcja 2: Partnerstwa strategiczne.

 

 

Projekt ,,Aktywność i Odżywianie - małe kroki do zdrowia’’ będzie realizowany w przez okres dwóch lat przez uczniów z pięciu europejskich szkół. Oprócz Gimnazjum nr 2 w Trzebini, pomysłodawcy i szkoły koordynującej realizację zadań projektu, w skład grupy projektowej wchodzą szkoły z Włoch, Portugalii, Francji i Węgier. W ramach projektu zaplanowano pięć międzynarodowych wizyt uczniowskich oraz dwa spotkania koordynatorów projektu. W mobilnościach projektu weźmie udział w sumie ponad 100 uczniów i około 40 nauczycieli.

2015-11-23 erasmus 1

Celem naszego europejskiego projektu jest przekonanie młodzieży do poprawy jakości życia, zmiany postawy względem aktywności fizycznej, żywienia oraz poszerzenia wiedzy na wyżej wymienione tematy. Główna koncepcja projektu opiera się na teorii małych kroków, zachęcającej do wyznaczania sobie małych celów zdrowotnych w życiu codziennym, monitorowania własnych postępów, budowania świadomości prozdrowotnej, prowadzącej do ugruntowania zdrowego stylu życia. Chcielibyśmy, aby uczniowie zaplanowali i przeprowadzili swój indywidualny plan rozwoju zdrowego stylu życia. Mamy nadzieję, że w trakcie trwania działań projektu uczniowie nakreślą własną drogą do aktywności, która stanie się na zawsze nieodłączną częścią ich codziennego życia  -  tłumaczy Małgorzata Sarabun międzynarodowy koordynator projektu.

 

Warto jeszcze raz podkreślić, że zadania naszego projektu mają wymiar międzynarodowy, dlatego zamierzamy korzystać z możliwości dostępnych w ramach Programu eTwinning – tworzącego szeroką społeczność szkół europejskich dzięki wykorzystaniu Internetu. Uczniowie i nauczyciele będą wykorzystywać dostępne w programie narzędzia do skutecznej komunikacji i szeroko pojętej współpracy ,,bez granic’’ – dodaje Aleksandra Stefańska wicekoordynator projektu.

 

Zapraszamy do śledzenia na bieżąco działań realizowanych w wszystkich szkołach partnerskich na Facebooku /Activity and Eating- Small Steps to Healthier You/ oraz oficjalnym blogu projektu http://activity-and-eating.blogspot.com/ - zachęcają członkowie zespołu Erasmus+ /Krystyna Harańczyk, Bożena Chytry , Dariusz Wcisło, Łączka Robert, Gromadzik Adam/.

 

W takcie wizyty, we wtorek 24. 11. 2015 r. miała miejscekonferencja inaugurująca realizację projektu z udziałem reprezentantów współpracujących instytucji (Francja: Mariana Navrotescu i Robin Cossé, z Węgry: Ildiko Varga i Peter Moson, Włochy: Antonia Carlucci i Mario Andrisano, z Portugalia: Cristina Almeida and Sérgio Silva. Wstąpieniom Gości towarzyszyła projekcja filmików prezentujących wszystkie szkoły partnerskie. Spoty autorstwa uczniów uczestniczących w projekcie, w sposób zabawny i ciekawy przedstawiły wszystkim zebranym ciekawostki życia szkolnego.

 

2015-11-23 erasmus 3

2015-11-23 erasmus 2

2015-11-23 erasmus 4

2015-11-23 erasmus 5

W trakcie uroczystości podsumowano konkursy zorganizowane w ramach promocji projektu. Zwyciężczynią Międzynarodowego Konkursu na Oficjalne Logo i Slogan projektu została reprezentująca szkołę polską Julia Papiernik uczennica kl. IIIc. Logo jej autorstwa zdobyło najwięcej polubień na FB projektu oraz większość głosów Jury. W kategorii najlepsze video tryumfował zespół w składzie Natalia Chlupka, Emil Wolan i Filip Hajdyła z kl IIIb.

 

Wręczono również ponad pięćdziesiąt nagród uczniom uczestniczącym w konkursie ,,Podróżujemy po Trzebini i miastach partnerskich’’, zorganizowanego przez nauczycielki   Iwonę Leś- Kubik, Anettę Świerczek-Sumera, Katarzynę Paluch, oraz Martę Pliszkę. Uczestnikami konkursu byli nie tylko uczniowie Gimnazjum nr 2 , ale również reprezentanci szkół podstawowych z Trzebini.Konkurs –przyczynił się do zgłębienia wiedzy na temat naszego miasta, ale przede miał na celu promocję krajów partnerskich projektu w środowisku lokalnym.

2015-11-23 erasmus 6

2015-11-23 erasmus 7

W części artystycznej wieczoru miał miejsce pokaz taneczny oraz przedstawienie w trzech językach polskim, angielskim i niemieckim nawiązujące do prozdrowotnej tematyki projektu: "Szanuj zdrowie - jedz zdrowo, czyli krótka historia Marlenki". Inscenizacja w reżyserii nauczycielek języków obcych Joanny Seręgi i Aleksandry Stefańskiej przygotowana została przez uczniów klasy 1A o profilu artystyczno-językowym.

 

W wydarzeniu uczestniczyli licznie zgromadzeni uczniowie, rodzice, nauczyciele, zaproszeni goście, reprezentanci lokalnych władz Zastępca Burmistrza Miasta Trzebini  Jarosław Okoczuk, Dyrektor TCA Andrzej Miranowicz, Ks. prałat Stanisław Krzysik.

 

Zespół Szkół Partnerskich:

  • POLSKA: Zespół Szkół Gimnazjalnych im. Trzech Wieszczów, Gimnazjum nr 2, TRZEBINIA
  • FRANCJA: Collège du Bon Sauveur, SAINT-Lô                                     
  • WĘGRY: BME Két Tanítási Nyelvü Gimnázium, BUDAPESZT
  • WŁOCHY: IISS "Vincenzo Lilla",FRANCAVILLA FONTANA                     
  • PORTUGALIA: Agrupamento de Escolas de Seia, SEIA

 

erasmus plus logo

 

Informacja przesłana przez Zespół Szkół Gimnazjalnych im Trzech Wieszczów, Gimnazjum nr 2