Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Trzebini, wraz z nauczycielami, od września 2015 roku realizują projekt Erasmus +: Aktywność i odżywianie- małe kroki do zdrowia. Projekt trwać będzie dwa kolejne lata, do czerwca 2017 roku. W dniach 29.02-05.03.2016 r. obyła się pierwsza wymiana młodzieży w IISS "Vincenzo Lilla" w FRANCAVILLA FONTANA, włoskiej szkole partnerskiej projektu.

 

W spotkaniu uczestniczyły uczennice Wiktoria Siemek, Kamila Wrześniewska, Anna Urbańczyk, Monika Michalska oraz Lenka Hamtakova, pod opieką pań: Aleksandry Stefańskiej, Bożeny Chytry i Krystyny Harańczyk. Miejscowość spotkania leży rejonie Apulia w południowej części Włoch, tzw. "włoskim obcasie". Niewielkie, urokliwe miasteczko Francavilla Fontana, pełne kolorów, zabytków i wspaniałych ludzi było miejscem spotkania całej międzynarodowej drużyny uczestników projektu ACTIVITY & EATING z Portugalii, Francji, Węgier oraz Polski i Włoch.

 

Młodzież zamieszkała we włoskich rodzinach, które dbały o jak najlepsze samopoczucie swoich gości. Wrażliwi, ciepli i otwarci na innych doskonale sprawdzili się jako gospodarze tego przedsięwzięcia. Pan Mario Andrisano, nauczyciel angielskiego w szkole goszczącej, zadbał o każdy szczegół spotkania. Realizując zadania projektowe reprezentanci naszego gimnazjum mieli okazję poznać piękno regionu, spędzić aktywnie czas oraz spróbować lokalnej kuchni. Każdy z uczestników projektu pogłębił swoje kompetencje językowe, uwierzył w swoje możliwości komunikacyjne, społeczne, co jest jedną z ważniejszych wartości tego wyjazdu.

 

Uczniowie, pracując w międzynarodowych grupach, przygotowali własne propozycje zdrowych napojów i przekąsek, a potem zaprezentowali efekty swojej pracy podczas gali zamykającej ten etap projektu. Młodzież wykazała się kreatywnością, dobrą organizacją pracy, umiejętnością pokonywania trudności podczas realizacji zadania.

 

Uczniowie wzięli udział w wycieczce do doliny Valle d’Itria. Jest to teren przeważnie równinny, gdzie na niewielkich wzgórzach ulokowały się klimatyczne miasteczka ze śnieżnobiałą zabudową charakterystyczną dla tego regionu Włoch. Obszary zamiejskie to rozległe winnice, gaje oliwne. Jednak tym, co czyni dolinę miejscem wyjątkowym i unikalnym w skali świata są niespotykane nigdzie indziej, baśniowe domki zwane trulli. To kamienne budynki, o charakterystycznych stożkowatych dachach. Trulli w Alberobello zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1996 roku. Uczestnicy spotkania zwiedzali rejon "włoskiego obcasa", czyli prowincję Lecce z jej stołecznym miastem o tej samej nazwie. Miejscowość zwana jest także "Florencją południa" ze względu na bogactwo barokowych architektonicznych zabytków. Uczniowie odwiedzili również Regionalny Park Przyrody Porto Selvaggio położony nad Morzem Jońskim. Malownicze szlaki parku biegną wzdłuż skalistego wybrzeża, które charakteryzuje się występowaniem lasów sosnowych i bogactwem śródziemnomorskiej roślinności. Zgodnie z ideą projektu uczniowie aktywnie spędzali czas grając w siatkówkę i koszykówkę.


Spotkanie we Włoszech zakończyło się galą podsumowującą działania projektowe. Organizator spotkania, zadbał o miłe wspomnienia, organizując dla młodzieży koncert lokalnego zespołu rockowego.

 

erasmus spotkanie

 

Pozytywne emocje, wiara we własne możliwości, nowe znajomości i przyjaźnie, wrażenia ze spotkania we Włoszech, z pewnością na długo pozostaną w pamięci. Kolejna drużyna Erasmus+ zbiera siły na następne spotkanie projektowe, tym razem we Francji.

 

Więcej informacji znajdą Państwo na Facebooku szkoły i projektu oraz na blogu.

 

 

Informacja przesłana przez Zespół Szkół Gimnazjalnych im Trzech Wieszczów, Gimnazjum nr 2 w Trzebini