W Szkole Podstawowej nr 4 odbyło się spotkanie autorskie z dr Jolantą Piskorz oraz Andrzejem Kostką, w którym uczestniczyli uczniowie klas III - VI.

 

Długoletnie zainteresowanie historią Trzebini dr Jolanty Piskorz (kierowniczki czytelni czasopism w MBP w Trzebini) oraz Andrzeja Kostki (opiekuna społecznego zabytków żydowskich w Trzebini), zaowocowały różnoraką działalnością twórczą, między innymi literacką. Są oni autorami „Trzebińskich historii”, książki ciekawie opisującej dzieje naszego miasta, zawierającej wspomnienia mieszkańców, a także archiwalne zdjęcia, mapy i dokumenty.

 

Uczniowie klas III – VI mogli posłuchać, jak u naszych gości zrodziła się pasja literacka i miłość do swojej małej ojczyzny, a także co trzeba robić, by ocalić od zapomnienia historię własnej rodziny i miejscowości. Wszakże miejsca i ludzie, z którymi stykami się w dzieciństwie i w latach szkolnych, zawsze pozostaną w naszej pamięci, „niezależnie od tego, jak daleko od rodzinnego miasta rzucą nas wiatry historii” (cytat z książki „Trzebińskie historie”).

 

Opowieści o miejscach i zabytkach Trzebini skłoniły uczniów do zadawania pytań, a być może niektórzy z nich sięgną po książkę lub inną publikację o Trzebini. Wystawa przygotowana z tej okazji pokazuje, jakie zbiory regionalne posiada nasza biblioteka.

 

Zapraszamy do poznawania naszego miasta, aby ktoś nie powiedział o nas:

„Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.”

                     / S. Jachowicz/

 

autorskie 2

 

Informacja przesłana przez SP nr 4 w Trzebini