Tysiące osób przyglądało się 16. Wielkiej Paradzie Smoków w Krakowie, a jednym z ulubieńców publiczności uczestniczącej w tej niecodziennej imprezie stał się smok Stańczyk ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Trzebini.

Uczniowie biorący udział w paradzie smoków

 

Motywem przewodnim tegorocznej parady, organizowanej juz po raz szesnasty przez krakowski Teatr Lalki i Maski „Groteska” (5 czerwca 2016 r.),  byli europejscy mistrzowie malarstwa. Szkoła Podstawowa nr 6 w Trzebini (Osiedle Gaj) postawiła na tradycję i wybrała Stańczyka z obrazu mistrza Jana Matejki „Zawieszenie dzwonu Zygmunta”.

 

– W barwnym smoczym orszaku paradowała rodzina królewska: król Zygmunt Stary z królową Boną, królewicz Zygmunt August oraz królewny z dwórkami. Ważne miejsce zajmował dzwon Zygmunt – mówi Dorota Szydłowska ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Trzebini.

 

Smok Stańczyk na paradzie

 

Smok Stańczyk na paradzie w Krakowie

 

– Nasz  złotoczerwony smok Stańczyk prezentował się wspaniale na krakowskich ulicach zalanych słońcem. Zyskał uznanie publiczności, szczególnie najmłodszych, którzy chętnie fotografowali się w błazeńskich czapeczkach z dzwoneczkami. Docenili go także jurorzy, gdyż nasz Stańczyk  zdobył III miejsce w konkursie na najpiękniejszego smoka tegorocznej parady – dodaje Dorota Szydłowska.

 

Przemarsz ulicami miasta

 

Przemarsz ulicami Krakowa

 

parada dyplom za 3 miejsce

 

Figurę smoka zaprojektowały i wykonały nauczycielki: Dorota Szydłowska i Karina Łozowska przy pomocy Tomasza Piszczka i Zdzisława Marciniaka. Z kolei rodzice przygotowali stroje dla uczniów, którzy wzięli udział w krakowskiej paradzie.

 

Informacja przesłana przez Szkołę Podstawową nr 6 w Trzebini