Pióra, koronki i kapelusze niecodziennie wystylizowanych pań, eleganckie stroje panów i rozbawione twarze dzieci przyciągały uwagę na zorganizowanym przy Dworze Zieleniewskich pikniku retro.

Impreza retro w parku przy Dworze Zieleniewskich

 

Pośród drzew ustawiono stoliki oraz krzesła dla publiczności, przy alejkach spacerowych rozlokowano liczne stoiska, wystawę fotografii Trzebini i regionu z początku XX w. oraz atrakcje dla uczestników pikniku (w tym stoły do ruletki i Black Jack'a i fotograficzna scianka retro) natomiast w głębi parku zorganizowano strefę zabaw dla dzieci. Przed Dworem stylowo prezentowały się budzące ogromne zainteresowanie stare samochody, przy których chętnie fotografowali się uczestnicy imprezy.

 

park

 

strefa zabawy

 

DSC08199

 

DSC08204

 

Uznanie odwiedzających wzbudzały także interesujące bicykle, trycykle i welocypedy oraz profesjonalny pokaz jazdy na tych niezwykłych pojazdach (na których co odważniejsi goście pikniku próbowali swych sił i umiejętności, po krótkiej nauce jazdy odbywając w asyście cyklistów rundę honorową wokół Dworu). Panie mogły skorzystać z przejażdżki po parku na wygodnej tylnej kanapie uroczych trycykli, dzieci jednak zdecydowanie wolały podziwiać otoczenie z siodełka bicykla, prowadzonego przez instruktowa. Uczestnicy pikniku mieli okazję nie tylko przyjrzeć się z bliska dawnym rowerom, dotknąć wystawionych eksponatów i oklaskiwać wymagające sporych umiejętności pokazy cyklistów, ale także - dzięki zbiegowi okoliczności - obserwować technikę wymiany opony na tak dużym kole.

 

bicykl

 

bicykle

 

Wielu uczestników imprezy przyszło do parku przy Dworze Zieleniewskich w strojach retro, nierzadko własnoręcznie wykonanych, z których wiele nawiązywało stylistyką do lat 20. i 30. XX wieku, trafiały się także kreacje reprezentujące stroje szlacheckie i włościańskie z okresu Młodej Polski. Do konkursu na najciekawszy strój retro stanęło ogółem blisko 40 osób (dzieci i dorosłych), prezentując się na scenie ustawionej przy Dworze.

 

konkurs retro

 

Organizatorzy zadbali o oprawę artystyczną pikniku: na scenie wystąpili m.in.: zespół dixielandowy Cracow Metro Band (znany nie tylko dzięki koncertom, ale także scieżce dźwiękowej do popularnego filmu "Vabank II"), „Ali i Babki” oraz „Senior Singers” -  zespoły z chrzanowskiego UTW, chór „Echo”, „Teatr na walizkach” ze spektaklem „Błazenologia” (będący połączeniem pantomimy i burleski, inspirowany klasyką komików kina niemego Charlie Chaplina i Buster Keatona), dziecięcy zespół taneczny TCK, a na zakończenie wystąpiła krakowska aktorka i piosenkarka Marta Bizoń, prezentując m. in. budzącą powszechne rozbawienie piosenkę o perypetiach kilku znajomych sobie osób, z których każda była już wcześniej w związku małżeńskim z kimś siedzącym przy tym samym stole.

 

Marta Bizoń

 

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i prowadzenie imprezy i zapraszamy za rok na nastepną "Herbatkę u Zieleniewskich". Zachęcamy także do obejrzenia obszernej galerii zdjęć, znajdującej się na stronie Trzebińskiego Centrum Kultury.

 

Projekt ten zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i środków Starostwa Powiatowego w Chrzanowie.