Gimnazjum nr 2 w Trzebini w poszukiwaniu inspiracji w Apulii, historycznej krainie starożytnej Italii.

 

erasmus

 

Międzynarodowy zespół zarządzający projektem Activity & Eating: Small Steps to a Healthier You -,,Aktywność i Odżywianie - małe kroki do zdrowia’’ realizowanego w ramach programu ERASMUS+ KA2, spotkał się ponownie. W wizycie studyjnej w szkole IISS "Vincenzo Lilla" w Francavilla Fontana we Włoszech uczestniczyli koordynatorzy z instytucji partnerskich. Konsorcjum projektowe tworzy pięć szkół z Włoch, Francji, Węgier, Portugalii i Polski.

 

Gimnazjum nr 2 w Trzebini jest głównym koordynatorem tej międzynarodowej inicjatywy, podjętej w celu szeroko pojętej edukacji młodzieży oraz wymiany dobrych praktyk między nauczycielami z różnych krajów europejskich.

W trakcie spotkania na podstawie analizy wyników ankiet przeprowadzonych wśród uczniów, rodziców i nauczycieli szkół partnerskich, dokonano ewaluacji działań zrealizowanych w trakcie pierwszego roku. Uczniowie zapytani o przyczyny, które skłoniły ich do udziału w projekcie, w zdecydowanej większości wskazywali na możliwość poznawania innych kultur i krajów, jak i również możliwość wyjazdów zagranicznych. W tegorocznych międzynarodowych wymianach grup uczniowskich uczestniczyło łącznie 58 uczniów i 21 nauczycieli.

 

Szkoła włoska zaprasza na spotkanie

 

Bardzo istotna przy podjęciu decyzji o przystąpieniu do międzynarodowej drużyny projektowej, była również chęć skorzystania z możliwości doskonalenia umiejętności językowych. Wśród korzyści uzyskanych z udziału w projekcie, ponad 77% badanych podało rozwój umiejętności językowych. Głównym językiem komunikacji w grupie projektowej jest język angielski. Uczestnicy przygotowywali prezentacje multimedialne, nagrywali filmiki, komunikowali się partnerami z innych krajów na Facebooku i Snapchacie, wymieniali wiadomości e-mail, tworzyli własne profile w TWINSPACE projektu na międzynarodowej platformie ETWINNING LIVE. Uczniowie zyskali większą motywację do nauki języków obcych, pokonali bariery językowe i nabrali pewności siebie. Dzięki pobytowi w krajach partnerskich, poznali wiele słów w języku włoskim i francuskim, a mieszkanie w domach zagranicznych kolegów stworzyło niepowtarzalną okazję do zdobycia wiedzy na temat życia codziennego, zwyczajów i kultury krajów partnerskich.

 

Efektywna, nowoczesna, atrakcyjna dla ucznia edukacja, to wyzwanie dla systemów szkolnictwa we wszystkich krajach społeczności europejskiej. Jednym z najbardziej sprawdzonych sposobów łączenia wiedzy z praktyką, jest praca metodą projektów. Realizacja projektów edukacyjnych na poziomie międzynarodowym, jest cennym doświadczeniem dla uczniów, ale stanowi również źródło inspiracji dla grona pedagogicznego.

 

ZAPRASZAMY do lektury wywiadów z uczniami w Expressowych Faktach Gimnazjalnych, gazetce szkolnej redagowanej przez uczniów szkoły pod opieką Pani Katarzyny Paluch.

https://drive.google.com/open?id=0B45KTljOIyBJQlVUVUlZbTBSaEU

https://drive.google.com/open?id=0B45KTljOIyBJSFJxMXFlZ0t4Y28

Zachęcamy do śledzenia działań projektu na oficjalnym blogu http://activity-and-eating.blogspot.com/

 

Polecamy wszystkim szkołom udział w międzynarodowych programach edukacji szkolnej.

Informacja przekazana od Pani Małgorzaty Sarabun, która jest Międzynarodowym Koordynatorem Projektu A&E