Na osiedlu Gaj instalowany jest bezprzewodowy dostęp do Internetu dla użytkowników miasteczka ruchu drogowego.

 

 miasteczko rowerowe

fot. Miasteczko ruchu drogowego

 

Czy można spędzić czas na świeżym powietrzu i jednocześnie korzystać z wiedzy zgromadzonej w ogólnoświatowej sieci Internet? Czy można zrobić to na terenie Gminy Trzebinia? Czy za darmo?

Na każde z tych pytań należy odpowiedzieć twierdząco.

 

W styczniu 2015 r. Gmina Trzebinia podpisała z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Nowym Sączu umowę o współpracy w zakresie finansowania wspólnego przedsięwzięcia pod nazwą "Budowa miasteczek ruchu drogowego w województwie małopolskim". Inwestycję podjęto w celu wspomagania kształtowania świadomego i odpowiedzialnego, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa, poruszania się młodych ludzi po drogach i ścieżkach rowerowych.

Było to pierwsze wybudowane w powiecie chrzanowskim miasteczko ruchu drogowego. Gmina Trzebinia otrzymała na ten cel z budżetu Województwa Małopolskiego 250.000 zł dofinansowania.

 

Podczas gdy dzieci i młodzież aktywnie korzystają z terenu miasteczka, opiekunowie i rodzice odpoczywają na dostępnych ławkach, doglądając jednocześnie swoich pociech. Z inicjatywy radnego Tomasza Lizończyka w tym miejscu został zlokalizowany tak zwany hot-spot, czyli nadajnik bezprzewodowego Internetu.

 

„Miasteczko ruchu drogowego”, które zostało zlokalizowane przy Szkole Podstawowej nr 6 na osiedlu Gaj w Trzebini to pierwsza taka inwestycja w powiecie chrzanowskim. Kontynuujemy działania podnoszące atrakcyjność korzystania z przestrzeni publicznej w Gminie Trzebinia. Chcemy aby zarówno rodzice jak i młodzież mogła skorzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu. Myślimy również o innych miejscach, aby wyposażyć je w hot-spot. Liczymy na zaangażowanie mieszkańców, którzy napiszą do Urzędu w jakich lokalizacjach taka instalacja przyniesie największe korzyści. Każdą propozycję poddamy analizie – mówi zastępca burmistrza Jarosław Okoczuk.

 

Czy należy spodziewać się wyższych kosztów użytkowania Internetu?

 

Koszty łącza internetowego są stałe, opłacane co miesiąc, bez względu na czas jego wykorzystania. Dotychczas korzystano z Internetu w szkole, wyłącznie podczas zajęć. Uruchomienie dostępu bezprzewodowego pozwoli na wykorzystanie pasma również w godzinach popołudniowych i wieczornych i nie pociągnie za sobą żadnych dodatkowych opłat.

 

 antena sp6

fot. Hot-spot umożliwiający dostęp do Internetu

 

Uruchomienie hot-spota wykonaliśmy we własnym zakresie, wykorzystując do tego łącze internetowe,
z którego korzysta Szkoła Podstawowa nr 6 w Gaju. Tym samym bardziej efektywnie wykorzystamy stałą, comiesięczną opłatę za dostęp do Internetu, także w czasie gdy szkoła jest zamknięta. Gdy na placu rowerowym jest więcej osób, to część korzysta z roweru, a część odpoczywa lub czeka na ławkach. Teraz przy tej okazji będzie można jeszcze skorzystać z Internetu
– wyjaśnia Piotr Marewicz, specjalista ds. telekomunikacji z Trzebińskiego Centrum Administracyjnego.

 

Obecnie trwają końcowe prace techniczne. Po ich ukończeniu zostanie umieszczony regulamin określający sposób korzystania i czas dostępu do Internetu.  W szkole pojawi się informacja o bezprzewodowym dostępie do sieci oraz o stronach internetowych, które będą wspomagać edukację z zasad bezpieczeństwa, poruszania się po drogach i ścieżkach rowerowych.

 

Gmina Trzebinia zachęca mieszkańców do zgłaszania oczekiwań co do kolejnych lokalizacji hot-spotów. Można je złożyć tradycyjnie przez dziennik podawczy Urzędu Miasta w Trzebini, elektronicznie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub poprzez portal społecznościowy Facebook gdzie Gmina ma swój profil.