W dniach 13-20.11.2016 r. odbyła się trzecia wymiana uczniów w ramach projektu Erasmus+ „Aktywność i odżywianie - małe kroki do zdrowia”. Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Trzebini wraz z nauczycielami wyruszyli do malowniczego miasteczka Seia leżącego w samym sercu Serra de Estrela.

 

Erasmus w Portugalii 11.2016

 

Seia to kolejny punkt na mapie projektu Erasmus+. Uczniowie wzięli już udział w dwóch wymianach uczniowskich: we Włoszech i we Francji. Tym razem w Portugalii, tematami wiodącymi były: lokalne atrakcje turystyczne krajów partnerskich oraz warsztaty z tańców narodowych, jako sposób na bycie aktywnym- relacjonuje vice koordynator projektu Aleksandra Stefańska.

 

„Podczas takich wyjazdów uczniowie poznają świat, pogłębiają swoje umiejętności językowe i społeczne, zawierają nowe przyjaźnie i czerpią z życia to, co najważniejsze - pozytywne emocje i nowe doświadczenia” - dodają nauczyciele uczestniczący w wymianie - Dariusz Wcisło i Robert Łączka.

 

Erasmus.11.2016 1

 

Każda wymiana uczniowska to poznawanie tradycji, zwyczajów oraz kultury kraju, w którym przebywają uczniowie poprzez zajęcia w ramach programu Aktywność & Odżywianie, wycieczki turystyczne, a może przede wszystkim czas spędzony z rodzinami i młodzieżą - gospodarzami spotkania. Uczniowie przygotowali wystawę fotograficzną pt.: Challange your Roots, która miała na celu przybliżyć atrakcje turystyczne regionu, w którym mieszkają partnerzy projektu.

 

Erasmus.11.2016 2

 

Atrakcje lokalne miasteczka Seia to między innymi najstarszy uniwersytet w Coimbra oraz urokliwe, wąskie uliczki tego miasta. „Erasmuski” stanęli na słynnych schodach, u stóp których corocznie odbywa się  festiwal muzyki FADO. Z  bajkowego świata Muzeum Chleba każdy uczestnik mógł zabrać ze sobą własnoręcznie wykonany, pamiątkowy chlebek. Po wizycie w muzeum elektryczności uczniowie wraz z opiekunami przeszli doliną rzeki podziwiając malownicze widoki parku narodowego Serra de Estrela. Gościli  również „na herbatce u burmistrza” w ratuszu miasta Seia. Nie zapominając o aktywnym wypoczynku, wzięli udział w warsztatach gry w golfa na polu golfowym Montebelo Golf Club oraz jeździli na łyżwach na lodowisku w Viseu.

 

Gospodyni tego spotkania, Cristina Nunes, dołożyła wszelkich starań aby partnerzy zapamiętali Portugalię na dłużej. Podczas pożegnalnego popołudnia uczniowie wspólnie zatańczyli taniec złożony z pięciu tańców narodowych krajów partnerskich. Podziwiając lokalny, ludowy zespół taneczny kosztowali specjałów portugalskiej kuchni, które przygotowali uczniowie, nauczyciele i rodzice. Portugalska przygoda zakończyła się w Porto, drugim co do wielkości mieście w tym kraju.

 

Erasmus.11.2016 3

 

- Co pozostanie wam w pamięci po wizycie w Portugalii? - pytamy uczniów Gimnazjum nr 2 w Trzebini. Uczniowie (Emilia Brzozowska, Katarzyna Sieprawska, Nikola Kurosz, Michał Brzozowski i Weronika Niemczyk), którzy odwiedzili Portugalię, zgodnie odpowiadają: krajobrazy  i smaki, przemili ludzie, gościnność gospodarzy oraz wszechobecny KOGUT.

 

Legendę o kogucie z Barcelos znają wszystkie portugalskie dzieci. Każdy, wyjeżdżając z Portugalii, powinien mieć w walizce glinianą figurkę czarnego koguta - symbol sprawiedliwości, która zwycięża, gdy się o nią walczy.

 

Zachęcamy do odwiedzenia strony na facebooku oraz bloga projektu:

https://www.facebook.com/gim2trzebinia/

https://www.facebook.com/Activity-and-Eating-Small-Steps-to-Healthier-You-1662499444021896/

http://activity-and-eating.blogspot.com/

 

Informacja przekazana przez Zespół Erasmus+ w Gimnazjum nr 2 w Trzebini