Jak rozwinąć dziecięcą pasję w fascynującą pracę? Studenci Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci otrzymali odpowiedź na to pytanie podczas zjawiskowego wykładu dr Andrzeja Boczarowskiego z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pt. „Dinomania na poważnie.”

 

 

Kiedy autor wykładu był dzieckiem, zafascynował go świat prehistorycznych zwierząt – w tym dinozaurów. Lata pracy, nauki i hektary rysunków zmieniły młodzieńczą fascynację w sensowną pracę. Teraz z tą samą pasją pisze książki, kręci filmy dokumentalne, robi rekonstrukcje, prezentacje i projektuje kolejne muzea poświęcone prehistorycznym organizmom. Podczas wykładu dr Boczarowski opowiadał studentom o znajdowaniu i odczytywaniu śladów ich działalności życiowej.

 

boczarowskiMUD 3

W całkowicie zaciemnionej sali kinowej kina Sokół w Trzebini pokazywał swoje filmy nt. dinozaurów. Studenci dowiedzieli się jak to, podczas posiłków, Zauropody mocno dewastowały teren, co sprzyjało innym zwierzętom w poszukiwaniu jedzenia: opadłe gałązki i zwalone drzewa to idealny pokarm dla drobnych roślinożerców, a wypłoszona fauna stanowiła łatwy łup dla niewielkich drapieżników.

 

Cała ta hałastra podążała wraz z migrującym stadem Zauropodów. W pozostawionych przez nogi Zauropodów głębokich dołach (tropach) często zbierała się woda przesiąkająca z podłoża. W grząskim, wodnistym błocie ginęły biegnące za stadem gigantów mniejsze zwierzęta. Po milionach lat, w każdym z tych dołów znaleziono od kilku do kilkunastu świetnie zachowanych resztek małych organizmów.

 

boczarowski MUD 2

 

Obecnie, na całym świecie, w miejscach odnalezienia tych szczątków powstają muzea opowiadające o faunie dinozaurów. Dr Boczarowski brał udział w projektowaniu i budowie nowatorskich muzeów. Jak widać „Dinomania” może stać się bardzo poważnym zajęciem.

 

Wykład dr Andrzej Boczarowskiego został zorganizowany przez Fundacje Małopolski Uniwersytet dla Dzieci z Trzebini jako część zadania publicznego „Mali Erudyci” przewidzianego do realizacji w okresie 1 marzec – 26 maj 2017 r., które to zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od gminy Trzebinia. Współorganizatorem wykładu było Trzebińskie Centrum Kultury.

 

Informacja przekazana przez Fundację Małopolski Uniwersytet dla Dzieci