W sobotę 8.04.2017 r. w sali PCKU w Chrzanowie miał miejsce kolejny wykład dla studentów Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci. Wykład pt „Wszyscy jesteśmy astronomami” wygłosił Karol Wójcicki, autor wielu programów telewizyjnych oraz filmów dokumentalnych, organizator wielu akcji popularnonaukowych, twórca bloga „Z głową w gwiazdach”.

 

uniwersytet dla dzieci kwiecień

 

Wykład był bogaty merytorycznie, w lekkiej formiej. Poruszał nie tylko kwestie astronomii, lecz również nauki obywatelskiej, ciekawości świata oraz umiejętności krytycznego myślenia.

 

W naukowych projektach obywatelskich, może wziąć każdy, niezależnie od wieku i wykształcenia. We współczesnym świecie nauka i technika pozwala dokonać znaczącego odkrycia naukowego, bez wychodzenia z domu. Naukowcy dzieląc się zebranymi danymi liczą na pomoc nie tylko innych naukowców, ale również uczniów. W ten sposób odkrycie innej planety czy komety leży w zasięgu każdego z nas i jest dziecinnie proste – wystarczy zalogować się na stronie www.zooniverse.com  i wziąć udział w grze, w którejcelem jest porównywanie i opisanie zauważonych obiektów. Uczestnicyi byli bardzo zainteresowani tą możliwością i z pewnością wielu z nich weźmie udział w poważnych badaniach naukowych.

 

uniwer.kwiec1

 

Studenci Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci, mieli kontakt z człowiekiem obdarzonym zarówno pasją, jak i talentem popularyzatorskim. Osobą żywą i zajmującą, potrafiącą barwnie opowiadać o bardzo skomplikowanych tematach i jednocześnie bacznie przyglądać się i reagować na potrzeby słuchaczy. Byli oni oczarowani wykładowcą, już po jego pierwszym wykładzie w ubiegłym roku, czemu dali wyraz wybierając Karola Wójcickiego laureatem tytułu Magnum Lectore. Dziecięce jury „Konkursu na Najlepszy Wykład Roku 2015/16”, które wybierało najlepsze, spośród 16 wykładów. Najwięcej głosów uzyskały – ex aequo – wykład z geologii dr Agaty Jurkowskiej „Który kamień jest najcenniejszy?” oraz wykład z astronomii Karola Wójcickiego pt. „Gwiazd więcej niż piasku na plaży”. Być może wykład „Wszyscy jesteśmy astronomami” również uzyska wyróżnienie jury studentów MUdD w tegorocznej edycji Konkursu.

 

uniwer.kwiec2

 

Wykład Karola Wójcickiego został zorganizowany przez Fundację Małopolski Uniwersytet dla Dzieci z Trzebini jako część zadania publicznego „Mali Erudyci” przewidzianego do realizacji w okresie 1 marzec – 26 maj 2017 r., które to zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od gminy Trzebinia.

 

 

Informacja przekazana przez Fundację Małopolski Uniwersytet dla Dzieci