W czasie obchodów Dnia Przyjaźni Polsko- Węgierskiej, przypadającego na 23.03, delegacja Gimnazjum nr 2 z Trzebini oraz reprezentacje międzynarodowej drużyny projektu Aktywność i Odżywianie- małe kroki do zdrowia’’ realizowanego w ramach programu ERASMUS+ KA2, spotkały się kolejny raz.

 

gimn nr 2 erasmus

 

W trakcie czwartej, przedostatniej wymiany uczniowskiej, reprezentacje szkół partnerskich z Polski, Włoch, Portugalii i Francji odwiedziły BME Két Tanítási Nyelvü Gimnázium w Budapeszcie na Węgrzech.

Wyjątkowe miejsce o niepowtarzalnej atmosferze, gdzie wspólnie uczy się i przebywa na co dzień kilkaset uczniów z 22 krajów świata. Szkoła, która swym istnieniem udowadnia, że wielokulturowość w Europie i pokojowa koegzystencja różnych narodów, także spoza Unii Europejskiej, nie jest iluzją, lecz zjawiskiem realnym i możliwym do osiągnięcia.

 

Reprezentacje szkół partnerskich projektu miały okazję stać się częścią tej wyjątkowej społeczności, w trakcie niezapomnianego, pełnego wrażeń tygodnia. Cały pobyt to nieprzerwana innowacyjna lekcja kulturoznawcza i zarazem intensywny kurs języka angielskiego. Międzynarodowa społeczność uczniowska budapesztańskiego gimnazjum posługuje się biegle językiem angielskim, a prawie wszystkie przedmioty szkolne nauczane są właśnie w tym języku.

 

Oprócz możliwości udziału w zajęciach szkolnych, uczestnicy spotkania poznawali zakątki węgierskiej stolicy. Oczywiście w sposób kreatywny, biorąc udział w grze miejskiej, rywalizując w grupach międzynarodowych oraz aktywny, zwiedzając naddunajskie dzielnice w trakcie wycieczki rowerowej. Tradycyjnie już drużyna dała się poznać ,,od kuchni’’, uczestnicząc w całodniowych plenerowych warsztatach kulinarnych pod okiem dziarskiej 83-letniej gospodyni w Kemence w górach Börzsöny w Parku Narodowym Dunaj Ipola. Projekt przebiegał pod nazwą Activity & Eating: Small Steps to a Healthier You.

https://youtu.be/se544E1x7Ok

 

Gimnazjum nr 2 z Trzebini reprezentowała mocna damska drużyna sześciu uczennic i dwóch nauczycielek. Łącznie z gospodarzami spotkania we wspólnych zajęciach projektowych uczestniczyło ponad 50 uczniów i 15 nauczycieli. Zespół projektowy naszego gimnazjum po raz kolejny udowodnił, że uczniowie polskich szkół radzą sobie doskonale w międzynarodowym środowisku. Uczestnicy spotkania w swoich wystąpieniach w ciekawy i kreatywny sposób podzielili się wiedzą i doświadczeniami zdobytymi w trakcie realizacji zdania ZDROWY TEMAT KAŻDEGO MIESIĄCA = ROK ZDROWIA. Reprezentantki Gimnazjum nr 2 Trzebinia w trakcie swojego wystąpienia zaprezentowały między innymi wideo poradnik MAŁE KROKI DO ZDROWIA.

 

https://youtu.be/Ot4YdOZpknI

Więcej zdjęć, filmików i informacji za spotkania na https://www.facebook.com/Activity-and-Eating-Small-Steps-to-Healthier-You

 

Małgorzata Sarabun Międzynarodowy Koordynator Projektu A&E Zespół Erasmus+ w Gimnazjum nr 2 w Trzebini