W ramach obchodów Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, w środę 12.04.2017 r. na Rynku w Trzebini spotkało się kilkadziesiąt osób, by zwrócić uwagę na problem dzieci dotkniętych autyzmem, każdy z uczestników miał ze sobą symbolicznie coś niebieskiego.

 

dzien niebieski na rynku

 

Spotkanie zorganizował Zespół Szkół w Trzebini, pod hasłem „Nie bądź zielony w temacie autyzmu, w kwietniu bądź niebieski". Uczestnicy zebrali się, aby okazać tym niebieskim kolorem solidarność z osobami z autyzmem, by dodać im otuchy w codziennych zmaganiach ze światem.

 

W Zespole Szkół oraz w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 8 im. Jana Pawła II w Trzebini, są uczniowie z autyzmem, z cechami autystycznymi i zespołem Aspergera. Dzielnie walczą o siebie i swoje miejsce wśród rówieśników. Codziennie pokonują wiele trudności i swoich ograniczeń, by móc uczyć się, integrować i być wśród kolegów. Nauczyciele, pedagodzy i pracownicy szkoły starają się wspierać ich i pomagać w tej krętej, ale niesamowicie ciekawej i pełnej przygód drodze.

 

Zapalmy nasze serca i umysły na wzajemną pomoc. To dzięki takim akcjom pokazujemy że nie jesteśmy obojętni na szerzący się problem autyzmu. To w nas nadzieja i to od nas zależy czy osoby z autyzmem będą czuły się lepiej w naszym społeczeństwie i czy znajdą akceptację swoich zachowań. Pamiętajmy autyzm to nie choroba a zaburzenie rozwojowe , więc nie bój się , nie uciekaj – po prostu poznaj autyzm" - zachęcała pani dyrektor Ilona Ptak.

 

Mieszkańcom rozdajemy ulotki z informacją, jak komunikować się z osobami autystycznymi. Co robić, by czuły się dobrze, jak z nimi rozmawiać. Naszą obecnością pokazujemy, że jesteśmy z nimi solidarni" - podkreśla Wioletta Zych, nauczyciel wspomagający w klasie II Zespołu Szkół w Trzebini.

 

 

 

Informacja przesłana przez Zespół Szkół w Trzebini