Zrealizowany w 2016 roku projekt utworzenia w Trzebini 13 siłowni plenerowych znalazł się w gronie dziesięciu inicjatyw, wyróżnionych przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski w konkursie na „Najlepsze Przedsięwzięcia Roku 2016 w Małopolsce – LIDER MAŁOPOLSKI”.

Zdjęcie przedstawia laureatów 17 edycji konkursu

 

Na spotkaniu, zorganizowanym 19.04.2017 r. w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w krakowskich Łagiewnikach, Kazimierz Barczyk - Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego i Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski - powitał przedstawicieli dziesięciu nagrodzonych organizacji, instytucji i firm, które w ubiegłym roku zrealizowały przedsięwzięcia o wymiarze społecznym, ważne dla sfery duchowej, tożsamości, edukacji, jakości życia mieszkańców oraz rozwoju nowych technologii i miejsc pracy.

 

Nagroda dla organizatorów Światowych Dni Młodzieży

Na zdjęciu (od lewej): Jacek Pilch, Jerzy Pilch, Kazimierz Barczyk, Stanisław Dziwisz, Paweł Stańczyk i Artur Kozioł

 

Nagroda specjalna za organizację w dniach od 26 do 31 lipca 2016 r. w Krakowie i Wieliczce 31. Światowych Dni Młodzieży, trafiła do rąk przedstawicieli komitetu organizacyjnego: ks. Kardynała Stanisława Dziwisza, reprezentującego Kurię Metropolitalną w Krakowie, Józefa Pilcha – Wojewody Małopolskiego, Jacka Pilcha - reprezentanta Kancelarii Zarządu Województwa Małopolskiego, Artura Kozioł – Burmistrza Wieliczki oraz Pawła Stańczyka, Sekretarza Miasta Krakowa.

 

Nagroda dla Trzebini

Na zdjęciu (od lewej): Kazimierz Barczyk i Jarosław Okoczuk

 

Gmina Trzebinia została wyróżniona za zrealizowanie w 2016 r. 13 siłowni plenerowych na terenie niemal wszystkich trzebińskich osiedli, zbudowanych w pobliżu placów zabaw z myślą o aktywizacji ruchowej wszystkich pokoleń mieszkańców.

 

Przypominamy główne założenia naszego projektu:

  • Siłownie zewnętrzne celowo ustawiono obok lub na terenie placów zabaw, aby przez to zachęcić rodziców do ruchu. Kiedy dzieci pochłonięte są zabawą, dorośli zamiast siedzieć na ławce, mogą zadbać o swoją sylwetkę.
  • Sprzęty, które wchodzą w skład siłowni, najczęściej dostosowane są zarówno dla dzieci, dorosłych i seniorów, osób początkujących i zaawansowanych sportowców.
  • Ułatwieniem dla początkujących są instrukcje, opisujące prawidłowy sposób korzystania ze sprzętu.

Założenia te zostały w pełni zrealizowane i pozytywnie przyjęte przez lokalną społeczność.

 

W 2016 r. zakończono budowę siłowni plenerowych na terenie 11 osiedli w mieście Trzebinia – gmina przeznaczyła na ten cel 402.733,22 zł (wcześniej, w 2014 r., zorganizowano siłownię zewnętrzną na osiedlu ZWM za 173.460 zł, a w 2015 r. – na terenie Czyżówki i w Młoszowej, za 68.800 zł).

 

Ogółem na terenie Trzebini funkcjonuje obecnie 13 siłowni plenerowych, w których zamontowano 46 urządzeń do ćwiczeń. Wartość inwestycji, sfinansowanej w całości przez gminę Trzebinia, wyniosła 667.099,22 zł.

 

W imieniu samorządu trzebińskiego wyróżnienie odebrał zastępca Burmistrza Miasta Trzebini Jarosław Okoczuk.

 

Gratulacje i dyplomy wyróżnienia odebrali reprezentanci następujących organizacji, instytucji i firm:

Związana historycznie z Małopolską Bielsko-Biała została uhonorowana tytułem Lider Małopolski 2016 za wybudowanie Stadionu Miejskiego, mieszczącego ponad 15.000 kibiców, który dodatkowo wygenerował dla miasta 800 miejsc pracy.

 

Kolejnym wyróżnionym przedsięwzięciem było utworzenie Centrum Energetyki AGH w Krakowie, złożonego z dwóch budynków o powierzchni ok. 15 000 m2, które prowadzi istotne badania w dziedzinie energetyki i czystych technologii węglowych.

 

Przed zebranymi wystąpił następnie Wójt gminy Wielka Wieś, wyróżnionej za wybudowanie nowoczesnego Centrum Administracyjno-Kulturalnego Gminy w miejscowości Szyce, łączącego w nowoczesny sposób funkcje usługowo-biurowe oraz elementy zagospodarowania przestrzeni.

 

Za istotny wkład w rozwój życia gospodarczego oraz inwestycje w dziedziny nowych technologii wyróżniono firmę Bruk-Bet Sp. z o.o., której prezes jest również właścicielem zespołu piłkarskiego Ekstraligi Bruk-Bet Termalica Nieciecza.

 

Wyróżnienie otrzymała również firma VG Polska sp. z o.o. z Chełmka, specjalizująca się w produkcji opakowań, rozwijająca zakres swojej działalności i wybijająca się w tej dziedzinie w całej Europie Wschodniej.

 

Firma Estimote Polska sp. z o.o. – krakowski startup technologiczny – została wyróżniona za rozwój rozwiązań opartych na beaconach (małych nadajnikach sygnału radiowego, zdolnych komunikować się ze smartfonami, co jest przydatne np. w muzeach, centrach handlowych czy na lotniskach).

 

Nagrodą uhonorowano także rozbudowę i przebudowę terminala pasażerskiego - Port Lotniczy Kraków-Balice, który od ubiegłego roku jest przystosowany do obsługi pasażerów w cyklu 24-godzinnym przez 7 dni w tygodniu.

 

Firma Inglot sp. z o.o. odebrała wyróżnienie za wkład w rozwój gospodarczy regionu i generowanie nowych miejsc pracy – obecnie firma działa w niemal 80 krajach na 6 kontynentach, a intensywny plan rozwoju przewiduje otwarcie kolejnych salonów na nowych rynkach i w tych krajach, gdzie marka jest już obecna.

 

Wyróżnieniem „Lidera Małopolski” uhonorowano też szybko rozwijającą się i zdobywającą liczne nagrody krakowską firmę Benhauer sp. z o.o., producenta systemu SALESmanago i APPmanago, z których korzysta ponad 5000 firm w 40 krajach.

 

Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski serdecznie gratulował tegorocznym laureatom podjętych przez nich inicjatyw i wyników ich pracy, podkreślając znaczenie tych przedsięwzięć nie tylko dla gospodarki i społeczeństwa, ale także jako dobrego przykładu dla innych, którzy dopiero zamierzają inwestować na terenie Małopolski.

 

 

Zobacz prezentację projektu realizacji siłowni plenerowych [.pdf]