Piękna pogoda zachęciła rekordową liczbę osób do udziału w imprezie „Mamy dzieci, dzieci mamy, rodzinna feta w Trzebini”, zorganizowanej 28.05.2017 r. z okazji jubileuszu 200-lecia nadania Trzebini praw miejskich.

Zdjęcie przedstawia uczestników imprezy

 

Kolorowy korowód, który wyruszył spod kościoła Św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini i przemaszerował ulicami miasta na Rynek, otwierała para licealistów z Trzebini, niosąca emblematy z herbem oraz symbolem Jubileuszu.

 

Za nimi podążała Miejska Orkiestra Dęta z dyrektorem Krzysztofem Paluchowskim, a następnie przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Trzebini. Pracownicy biblioteki, pragnąc nawiązać do korzeni sztuki piśmienniczej oraz czytelniczej, wystąpili w błękitnych antycznych strojach, niosąc symboliczne atrybuty: księgę – skrzynię, pióro oraz księgę pamiątkową.

 

Mamy dzieci - impreza w Trzebini

 

Za tą grupą prowadzono w korowodzie platformy z kolorowymi smokami - od lat wykonują je przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 6 i Przedszkola Samorządowego nr 6 w Trzebini. Trzebińskie smoki godnie reprezentują nasze miasto w stolicy województwa, biorąc udział i zdobywając nagrody w corocznej „Paradzie Smoków” na rynku w Krakowie.

 

W otoczeniu dzieci wystąpiły: Smok Turecki (wspaniały smok o trzech głowach, nawiązujący kolorami do herbu naszego miasta, który zdobył wyróżnienie na Paradzie w Krakowie w 2003 r.), Smok Wawelski (otrzymał nagrodę specjalną na Wielkiej Paradzie Smoków w Krakowie w 2010 r.), Śliczny Srebrny Trzebiński Smok Cybernetyczny (zajął II miejsce w 2012 r.) i Czerwony Smok Stańczyk (zdobył III miejsce na Międzynarodowej Paradzie Smoków w 2016 r.).

 

Mamy dzieci - parada smoków

 

W naszej paradzie wzięły udział reprezentacje różnych placówek oświatowych, które dla uczczenia uroczystej okazji przywdziały odpowiednie barwy lub przebrania. Dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 1 ubrane były w stroje w kolorach żółtym i niebieskim, symbolizujące barwy herbu Trzebini. W reprezentacji Przedszkola Samorządowego nr 2 dzieci szły razem z rodzicami, w niebieskich podkoszulkach.

 

Dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 3 ubrane były w odświętne stroje - chłopcy w górniczych czapkach, dziewczynki w kolorowych spódniczkach. Z kolei dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 4 były ubrane na kolor pomarańczowy, symbolizujący przeszłość i teraźniejszość.

 

Reprezentanci Przedszkola Samorządowego w Bolęcinie ubrali się na zielono, w nawiązaniu do Skałki Triasowej w Bolęcinie, a dzieci z Przedszkola Samorządowego w Myślachowicach były przebrane za pszczółki, motylki i biedronki. Podobnie dzieci z Przedszkola Chmurkowe Opowieści, które prezentowały zwierzątka i postacie z bajek. Biorące w paradzie udział dzieci z Przedszkola Akademia Miki ubrane były w białe koszulki z logo przedszkola i kolorowe czapki.

 

Mamy dzieci - korowód

 

Wśród starszych uczestników korowodu uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 wystąpili w strojach sportowych unihokeja lub w białych fartuchach, z lampami naftowymi, nawiązującymi do patrona szkoły oraz działającej w Trzebini rafinerii. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bolęcinie konsekwentnie ubrani byli na zielono, natomiast ze Szkoły Podstawowej nr 4  - na pomarańczowo. Pochód reprezentantów "czwórki" prowadziły historyczne postaci: hrabina Krystyna Potocka i jej syn - w ten sposób uczniowie chcieli upamiętnić osoby, którym Trzebinia zawdzięcza nazwę miejscową: Krystynów, jak również początki szkoły, której korzenie sięgają do pobliskiego kościoła i funkcjonującej tam ongiś ochronki.
W korowodzie szli również górnicy, upamiętniający kopalnię KWK "Siersza" - jej symbolem był okazały szyb górniczy, wieziony na specjalnej platformie. W tym miejscu nauczyciele i ucziowie z SP nr 4 serdeczne dziękuję panu Dominikowi Wacławkowi, który własnoręcznie i z wielką precyzją wykonał ten mechanizm.

SP nr 4 zdjęcie grupowe

 

SP nr 4 platforma

 

Szkoła Podstawowa w Dulowej prezentowała stroje i motywy dworu patronki szkoły, Królowej Jadwigi. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Lgocie nieśli kwiatki w kolorach trzebińskiego herbu czyli żółtym i niebieskim i prezentowali piękne regionalne stroje krakowskie. Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Myślachowicach – młodzież, rodzice i nauczyciele – wystąpili w niebieskich koszulkach z nadrukiem słońca, niosąc emblematy w kształcie żółto – niebieskich słońc.

 

Mamy dzieci 071

 

Uczniowie, pracownicy i rodzice reprezentujący Szkołę Podstawową w Psarach ubrani byli w kolory nawiązujące do trzebińskiego herbu. Uczestnicy pochodu z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Młoszowej wystąpili w kolorowych, wiosennych strojach, z przewagą kolorów trzebińskich czyli niebieskiego i żółtego. Podobnie w kolorowych strojach wystąpili uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza – Szkoła Podstawowa w Płokach.

 

Zaciekawienie budzili przebrani za wróżki i czarodzieje ze „szkoły dobrych manier” reprezentanci Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czyżówce oraz młodzież z Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika, niosąca rekwizyty związane z patronem szkoły i elementy układu słonecznego, prezentująca stroje żydowskie, nawiązujące do historii Żydów w Trzebini. Uczniowie z tej placówki nieśli również jednokolorowe balony z logo szkoły oraz transparenty z nazwami lub rysunkami wszystkich istniejących kiedyś w Trzebini zakładów pracy.

 

Mamy dzieci - reprezentanci z Czyżówki

 

Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Trzebini - obok loga szkoły - prezentowali stroje nawiązujące do historii Sierszy: stroje śląskie i stroje górnicze oraz postaci patronów szkoły „Trzech Wieszczów”: A. Mickiewicza, J. Słowackiego i Z. Kraszewskiego. Z kolei Gimnazjum dla Dorosłych prezentowało stroje zawodowe: uniformy kucharzy i stroje epokowe, uszyte przez krawców.

 

Reprezentacja Zespołu Szkół w Trzebini wystąpiła ubrana w mundurki, niosąc banery z nazwą szkoły, klasa mundurowa z Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini wystąpiła w mundurach moro, natomiast klasa ratownictwa medycznego - w czerwonych podkoszulkach.

 

Za tą niezwykle barwną grupą podążali przedstawiciele Trzebińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz reprezentanci Kół Gospodyń Wiejskich z sołectw: Bolęcin, Czyżówka, Dulowa, Karniowice, Młoszowa, Płoki, Lgota oraz z dzielnicy Trzebini - Sierszy.

 

Mamy dzieci 087

 

Do pochodu dołączyło również w charakterystycznych jasnych odświętnych strojach trzebińskie Koło Pszczelarzy, a także reprezentanci wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych: z Bolęcina, Dulowej, Młoszowej, Płok, Lgoty, Sierszy, Trzebini, Psar i Myślachowic.

 

Uczestnicy korowodu przemaszerowali ulicą Marszałka Piłsudskiego i dołączyli do mieszkańców Trzebini, którzy zebrali się na Rynku, by wspólnie pobić rekord Polski w liczbie osób jednocześnie jedzących Trzebińskie Ciastko na 200-lecie i zrobić sobie pamiątkową grupową fotografię.

 

Rozdawanie ciastek (ich producentem była firma „Słodkie ciacho” Mateusz Czuper z Bolęcina), a następnie bicie rekordu obserwował Pan Jakub Szczytowski z Towarzystwa Kontroli Rekordów i Osobliwości z siedzibą w Rabce Zdroju, który przekazał na ręce Zastępcy Burmistrza Miasta Trzebini Jarosława Okoczuka stosowny certyfikat, potwierdzający ustanowienie rekordu i udział w nim 2653 osób.

 

Mamy dzieci - rozdawanie ciastek

 

Mamy dzieci 109

 

Mamy dzieci - wspólne zdjęcie

 

Wspólne zdjęcie mieszkańców wykonał ze zwyżki artysta-fotografik Karol Mroziewski – w niedługim czasie będzie zaprezentowane jego powiększenie, tak, by uczestnicy niedzielnej imprezy mogli odszukać siebie lub znajomych na fotografii.

 

Około godz. 15.30 korowód wyszedł z Rynku i przemaszerował do ogrodu przy kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini, gdzie rozstawiona była zadaszona scena, kolorowe dmuchańce dla dzieci, stoiska z lodami i słodyczami, stanowiska animatorów oraz punkt, w którym pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej zachęcali do wpisania się do pamiątkowej księgi Jubileuszu 200-lecia nadania praw miejskich Trzebini.

 

Mamy dzieci - animacje

 

Mamy dzieci - scena przy Fundacji

 

Mamy dzieci 175

 

Na scenie wystąpiły dzieci z trzebińskich szkół i przedszkoli oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji Brata Alberta. Wręczono również nagrody dla laureatów konkursu plastycznego „Trzebinia moje miasto”. Ostatnim punktem rodzinnej zabawy był koncert zespołu „Szalone gitary”, grającego przeboje „Czerwonych gitar” oraz polskiego bigbitu.

 

Przypominamy, że „Mamy dzieci, dzieci mamy" jest imprezą, z której zdjęcia lub relacje filmowe biorą udział w konkursie fotograficzno-filmowym „Świętujemy 200-lecie nadania praw miejskich Trzebini" organizowanym przez Gminę Trzebinia - Urząd Miasta. Należy zrobić od 5 do 15 zdjęć lub nakręcić krótki film, relacjonujący jedno z wydarzeń – imprez organizowanych w ramach obchodów 200-lecia nadania praw miejskich Trzebini. Szczegóły w regulaminie.