W dniach 29.05-2.06.2017 r. w Gimnazjum nr 2 w Trzebini odbyła się międzynarodowa krótkoterminowa wymiana młodzieży realizującej projekt ERASMUS+ ‘Activity & Eating: Small Steps to a Healthier You’.

 

projekt Erasmus

 

W bieżącym roku obchodzimy 30 rocznicę powstania programu Erasmus, 30 lat międzynarodowych sukcesów kilku pokoleń młodzieży. Polska uczestniczy w programach europejskich wymian studentów od 18 lat. Zespół Szkół Gimnazjalnych im. Trzech Wieszczów Gimnazjum nr 2 w Trzebini swoją międzynarodową przygodę w programach unijnych rozpoczął w 2004 roku i miał okazję być członkiem ,,erasmusowej rodziny" przez siedem lat realizacji kolejnych projektów edukacyjnych.

 

Na finałowe spotkanie podsumowujące dokonania drużyny projektowej przybyło w sumie 57 uczniów i 12 nauczycieli z Francji, Włoch, Portugalii i Węgier. Łącznie z gospodarzami wymiany- we wspólnych spotkaniach, warsztatach i wycieczkach uczestniczyło ponad 90 uczestników projektu.

 

,,Organizacja wizyty tak licznej reprezentacji szkół partnerskich była sporym wyzywaniem logistyczno-organizacyjnym. Dzięki współpracy całego zespołu projektowego oraz rodzin goszczących poradziliśmy sobie znakomicie. Spotkanie w Polsce było piątą i niestety ostatnią wymianą uczniowską w ramach projektu. Za nami pięć niezapomnianych tygodni spędzonych w międzynarodowym gronie. Pięć krajów, setki wspomnień, moc doświadczeń. Czas dzielenia się kulturą narodową, tradycyjną kuchnią, czas poznawania lokalnych malowniczych zakątków oraz bezcennych miejsc z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przyświecały nam główne cele projektu: poprawa jakości życia oraz zdrowia poprzez racjonalną dietę i aktywność fizyczną. Poszerzaliśmy wiedzę i umiejętności z zakresu zdrowego stylu życia. Szkoliliśmy kompetencje językowe. W trakcie każdej wymiany uczniowskiej młodzież pracowała w grupach międzynarodowych, realizując różnorodne zadania, biorąc udział w rozgrywkach sportowych, wspólnych warsztatach kulinarnych i aktywnej rekreacji w terenie. Jednocześnie przebywając razem, pracując i bawiąc się w międzynarodowym gronie udowodniliśmy, że idea wspólnej wielokulturowej wspólnoty ma sens i jest na wyciągnięcie ręki’’ -opowiada koordynator Małgorzata Sarabun.

 

,,Wspólne działania przyniosły oczywiście również wymierne rezultaty w postaci wspólnie wypracowanych produktów. W trakcie spotkania w Polsce odbyła się konferencja promująca rezultaty projektu. Koordynatorzy z poszczególnych szkół partnerskich dokonali prezentacji  produktów tj. poradnika pt. "Małe kroki do zdrowia"; zestawu kart z przepisami na zdrowe przekąski i napoje; serii filmików "Doładuj swój posiłek" oraz pamiątkowego kalendarza na rok 2018, ze "zdrowym" tematem przewodnim na każdy miesiąc. Wszystkie produkty w wersji elektronicznej udostępnione są na licencji otwartej na blogu projektu http://activity-and-eating.blogspot.com w zakładce produkty końcowe"- relacjonuje wicekoordynator Aleksandra Stefańska

 

Wspólna przygoda powoli dobiega końca. Finał projektowych działań był szansą zaprezentowania naszych dokonań oraz okazją do uczczenia okrągłej rocznicy funkcjonowania programu Erasmus. Nie ma lepszej reklamy idei programu, niż międzynarodowa i wielokulturowa drużyna w akcji.   

 

Przez dwa lata wspólnych działań młodzież doskonaliła umiejętność współpracy w grupie stając przed kolejnymi wyzwaniami. Ostatecznie w ramach podsumowań i oceny zdobytych w trakcie realizacji projektu umiejętności i wiedzy, uczniowie mieli za zadanie przygotować prezentację w dowolnej formie. Jednym z pomysłów na skuteczne i innowacyjne zawarcie przesłania głównych idei projektu był wspólny międzynarodowy taniec, łączący kroki tańców narodowych państw partnerskich oraz autorska piosenka tematyczna pt. MAŁE KROKI DO ZDROWIA. Wykonane na żywo w trakcie finałowej konferencji przez cały międzynarodowy zespół uczniowski, były bezpośrednimi dowodami doskonałej harmonii i współpracy "aktywnej drużyny".

 

Tekst utworu napisany przez uczestników, do melodii popularnej żartobliwej piosenki i gry DUMB WAYS TO DIE (o wielu niezbyt mądrych sposobach zakończenia życia) niesie zgoła przeciwne przesłanie: jak małymi krokami zadbać o lepszą kondycję, samopoczucie by móc cieszyć się pełnią życia.

 

Zapraszamy do obejrzenia teledysku wersji piosenki przygotowanej wspólnie przez wszystkie szkoły partnerskie, wykonanej przez uczennice polskiego gimnazjum. Wykonanie na żywo oraz pełna relacja z wizyty dostępna na profilu Gimnazjum nr 2 na Facebooku.

 

Teledysk piosenki Small Steps to a Healthier Life https://youtu.be/zJjoEuHD_Rk

 

Zespół projektowy ERASMUS+ Gimnazjum nr 2 w Trzebini