Trwają wakacje, a wraz z nimi czas wypoczynku oraz rekreacji nad wodą. W tym okresie niestety dochodzi również do większej liczby tonięć. Akcja informacyjno-edukacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą.

bezpieczeństwo nad wodą

Bezpośrednimi adresatami projektu są dzieci, młodzież i osoby dorosłe, adresatami pośrednimi – zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku (m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki wypoczynkowe, itp.). Głównym celem akcji jest propagowanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków tonięć. Projekt realizowany jest na terenie całego kraju od czerwca do września 2017 r.

 

Na potrzeby projektu opracowane zostały materiały edukacyjno-informacyjne, m.in.: informatory oraz naklejki. W ramach akcji został również ogłoszony konkurs filmowy - Filmowy przeWODNIK promujący bezpieczne przebywanie w wodzie lub nad wodą.  Akcja została objęta patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka oraz wpisana do Harmonogramu działań na rok 2017 w ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017.

 

Partnerami projektu są: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Zarząd Główny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polski Związek Żeglarski, Polski Związek Wędkarski, Centrum Turystyki Wodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

 

Przypomnijmy, że 24.06.2017 r. bieżącego roku w Trzebini odbyło się otwarcie sezonu nad popularnym kąpieliskiem Balaton. W inauguracji  wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta w Trzebini, Miejskiego Wodnego Ochotniczego  Pogotowia Ratunkowego  w Chrzanowie, Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Psarach. W ramach zainicjowanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji  Mariusza Błaszczaka kampanii :” Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” omówione zostały zasady jakich należy przestrzegać, by wypoczynek nad akwenem był bezpieczny.

 

ZOBACZ relację

Informacja przesłana przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

www.malopolska.uw.gov.pl