Po 79 dniach żeglugi Wyprawa "Arktyka 2017 Śladami Ginących Lodowców" na pokładzie Sifu Of Avon dotarła do granicy arktycznego lodu, która co roku przesuwa się coraz dalej na północ. Wyprawie, zorganizowanej przez miłośników żeglarstwa, patronuje też Gmina Trzebinia, dlatego zachęcamy Państwa nie tylko do kibicowania, ale może nawet przyłączenia się do podróżników.

Zdjęcie przedstawia jacht Sifu of Avon przy granicy lodu morskiego

 

Dalej ekipa mogła by wyruszyć tylko po lodzie, sięgającym aż na Biegun Północny, dlatego teraz przed załogą Fundacji 4 Kontynenty kolejne wyzwanie: opłynąć wokół Spitsbergen, co w tym roku będzie bardzo trudne, ze względu na sytuację lodową wschodniej części tej norweskiej wyspy.

 

Niejakim pocieszeniem dla wszystkich, którzy narzekają na chłodne lato jest wiadomość, że taka pogoda nie sprzyja także topnieniu lodu arktycznego - to bardzo niekorzystne zjawisko utrzymywało się przez kolejne lata, budząc wielki niepokój badaczy tego regionu i ekologów.

 

Sifu lodowiec 2

 

Pod koniec XX wieku, w wyniku nasilenia się efektu cieplarnianego i związanego z tym ocieplenia, pokrywa lodowa Oceanu Arktycznego zaczęła się kurczyć. Okres od końca XX wieku pokazuje rekordowy dla tego okresu spadek zasięgu lodu morskiego. Szczególnie dramatyczna utrata lodu morskiego miała miejsce po roku 2005 (dane na podstawie informacji z http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/zanik-lodu-w-arktyce-bezprecedensowe-zjawisko-czy-naturalna-zmiennosc-187).

 

Sifu lodowiec 3


 
Obawiano się, że w tym roku czapa polarna roztopi się do rekorodowych wartości, ponieważ na to pierwotnie wskazywały warunki pogodowe, a wręcz agresywne roztopy w latach 2005-2012 i rekordowo ciepłe zimy 2015/2016 i 2016/2017 przyczyniły się do bardzo szybkiego przesuwania granicy lodu. Stosunkowo chłodne lato "uratowało" sytuację i obecnie powierzchnia lodu zrównała się z powierzchnią z 2016 (i 2007) roku (dane na podstawie informacji z http://arcticicesea.blogspot.com/).

 

Zapraszamy do śledzenia relacji z wyprawy na stronie http://www.4kontynenty.pl/

 

Informacje i zdjęcia przesłane przez załogę Fundacji 4 Kontynenty