Zapraszamy na koncert Poznańskiego Chóru Kameralnego- z okazji Jubileuszu 200-lecia Nadania Praw Miejskich Trzebini, w niedzielę 17.09.2017 r. o godz. 18.45 w Kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini. Koncert jest częścią XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej odbywającego się w Wygiełzowie-Lipowcu.

 

plakat koncert chóru

 

W dniach 20 sierpnia – 24 września zapraszamy na koncerty XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie-Lipowcu. Muzyka zagości tam jak zwykle dotąd w jego pięknych obiektach – tych zabytkowych – drewnianym kościele z Ryczowa, dworze z Drogini i nowym, także w swym nowoczesnym kształcie, ale harmonijnie wkomponowanym w krajobraz skansenu – amfiteatrze. Festiwal trwa… dzięki otwartości sponsorów, wsparciu finansowemu wielu organizacji, współpracy Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego i Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” – instytucji kultury Miasta Katowice, od zeszłego roku szczycącego się tytułem Miasta Muzyki UNESCO.


Granice administracyjne nie są granicami dla muzyki, która ma moc, by jednoczyć. Kiedy festiwal narodził się na początku lat 90-tych, Nadwiślański Parki Etnograficzny w Wygiełzowie był oddziałem Muzeum w Chrzanowie, należącym do woj. śląskiego. Dzisiaj niezależnie od aktualnych podziałów administracyjnych to miejsce nieustannie przyciąga jak magnes wszystkich, którzy pragną obcowania z muzyką w pięknej scenerii, spotkania i interakcji z wybitnymi artystami.


Rytm festiwalowego kalendarza wyznaczą niedziele, w które odbędzie się łącznie 10 koncertów z udziałem renomowanych polskich artystów i wielu zagranicznych gości. Muzyka wokalna jest z pewnością znakiem tej edycji. Obserwując entuzjazm festiwalowej publiczności, z jaką przyjmuje muzykę wokalną, do udziału w koncercie inauguracyjnym w wygiełzowskim dworze zostali zaproszeni wyróżniający się młodzi wokaliści – Aleksandra Opała, Aleksander Kruczek i rozwijająca swoje umiejętności w Polsce ormiańska wokalistka Hasmik Sahakyan. Podobnie w pierwszą wrześniową niedzielę, w zabytkowym kościele z Ryczowa zaśpiewają laureaci Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej „Ars et Gloria” – Kamil Bień, Michał Janicki i Szymon Kobyliński. W Trzebini w koncercie dedykowanym temu miastu z okazji 200-lecia nadania praw miejskich wystąpi Poznański Chór Kameralny pod dyr. Bartosza Michałowskiego, a w Jaworznie coraz bardziej wyraziście zaznaczający swoją obecność w życiu koncertowym zespół „Cracov Singers”.

 

Plakat ch ór wrzesien


Tegoroczny kalendarz festiwalowy posiada równie różnorodne i atrakcyjne dla publiczności propozycje koncertów muzyki kameralnej z udziałem należącej do panteonu polskich artystów – Jadwigi Kotnowskiej, która wystąpi w duecie z wybitną pianistką Hanną Holeksą, międzynarodowego tria fortepianowego „Cantabria”, które tworzą Iryna Gintova, Zoltan Féjervári i Wojciech Fudala, ukraińskiego kwartetu instrumentów ludowych „Labirynt”, zjawiskowego zespołu wirtuozów akordeonu„Symetrio” koncertującego z perkusistą Jakubem Kotowiczem, duetu czeskich artystów Aneta Ručková i Josef Kratochvíl oraz zespołu instrumentów dętych blaszanych Silesian Brass Artists.

 

Koncert w Trzebini odbędzie się z udziałem Poznańskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego, Radosława Góry –baryton, Jakuba Pankowiaka – organy, Lilianny Moll – prowadzenie koncertu. W programie znajdują się chorały Michaela Pratoriusa, motety rodziny Bachów i tańce z tabulatury oliwskiej.

 

więcej informacji na stronach:

www.silesia.art.pl

www.mnpe.pl

 

Serdecznie zapraszamy Państwa na koncerty XXVII Festiwalu.


Informacja przekazana przez panią Ewę Kafel Dyrektor Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” w Katowicach