Z okazji jubileuszu 25-lecia wzajemnych kontaktów w dniach 25-28.08.2017 r. na zaproszenie władz gminy przyjechała do Trzebini 4 osobowa delegacja radnych z naszego miasta partnerskiego Ishøj w Danii.

 

wizyta delegacji

 

Oprócz oficjalnych spotkań z samorządem Gminy Trzebinia, goście zwiedzili Trzebinię (m.in. Rynek, obiekty sportowe - np. boisko tzw."Orlik", Miasteczko Ruchu Drogowego i siłownię plenerową przy SP nr 6 w Trzebini, basen MZN, zrekultywowany teren po wyrobisku "ZSO Górka"), i Kraków, gdzie obejrzeli Rynek i Muzeum w Podziemiach Rynku, a także mieli okazję odwiedzić Skansen w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.

 

Uwieńczeniem pobytu Duńczyków w Trzebini był udział w niedzielnej imprezie w parku przy Dworze Zieleniewskich „Herbatka u Zieleniewskich”. W imieniu samorządu Trzebini na temat współpracy wypowiedział się Zastępca Burmistrza Jarosław Okoczuk, głos zabrała również pani Jeanette Merklim, radna Rady miasta Ishøj, dziękując za zaproszenie i chwaląc dobre relacje łączące nasze gminy. Zastępca Burmistrza Jarosław Okoczuk wręczył gościom pamiątkową paterę, po czym rozkrojono specjalnie przygotowany na tą okazję tort jubileuszowy.

 

 

Wzajemne kontakty oficjalnie zatwierdzone przez rady obu miast w 1992 r. zostały nawiązane przy okazji rozwiązywania problemów uciepłownienia naszego miasta. Od tego czasu przedstawiciele i mieszkańcy obu gmin mieli okazję bliżej poznać życie codzienne i zwyczaje swojego miasta partnerskiego. Pierwsze kontakty obejmowały zagadnienia kształcenia, kultury, administracji, ciepłownictwa, komunikacji, odzyskiwania odpadów, kanalizacji, oczyszczania ścieków i utrzymania w używalności obiektów użyteczności publicznej. Zapoczątkowano także współpracę w ramach wymiany grup młodzieży, w tym także wymiany grup sportowych, a także spotkań artystów - służące wzajemnemu poznaniu i przełamywaniu barier.

 

 

Kontunuacją współpracy jest wystawa pt: "Polska Trzebinia Ishoy Dania", zorganizowana przez Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Trzebini, Urząd Miasta w Trzebini,  Grupa Twórców "Pegaz", Fotoklub Trzebińska Kinematografia oraz Pracownia Fotograficzna prowadzona przez Karola Mroziewskiego.

 

 

art. zmodyfikowany 9.10.2017 r.