Dla psów i kotów hałas, jaki powstaje przy urządzaniu pokazów sztucznych ogni, jest bardzo dużym stresem, dlatego Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami wystosowało apel o zabezpieczenie zwierząt domowych w noc sylwestrową.

Grafika przedstawia wystraszonego hałasem psa, przedstawionego na tle sztucznych ogni organizowanych z okazji zabawy sylwestrowej

 

Działacze Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami co roku notują dziesiątki zaginięć psów oraz kotów z powodu huku wystrzałów petard i ogni sztucznych. Część z tych zwierząt trafia po jakimś czasie do schronisk dla bezdomnych zwierząt, lub ginie na zawsze. Trudno zliczyć ilość cierpienia z tego powodu zwierząt oraz ludzi.


Z tego powodu zwracamy się apelem do wszystkich właścicieli zwierząt o pozostanie podczas nocy sylwestrowej - w szczególności około północy - ze swoimi pupilami w domu, a w każdym razie, będąc na spacerze, pod żadnym względem nie zwalnianie w tym czasie zwierzęcia ze smyczy.


Należy pamiętać, że pies zabezpieczony, a więc pozostający na smyczy, będzie przeżywał także duży stres na wskutek huku wystrzałów. To samo dotyczy psów przebywających luzem na posesjach. Najlepszym zabezpieczeniem naszego pupila jest pozostawienie go w domu na czas zabawy sylwestrowej. Podanie zwierzęciu środków uspokajających lub nasennych, po uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii, pomoże zwierzęciu przeżyć w spokoju ten trudny dla niego czas.


Prosimy pamiętać, że od naszej odpowiedzialności zależy los naszych czworonożnych domowników.

 

Zobacz plakat przygotowany przez TOZ [.pdf]

 

Informacja przesłana przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce