Staraniem Urzędu Miasta w Trzebini oraz krakowskiego Wydawnictwa PROMO ukazał się pond 150-stronicowy album promocyjny poświęcony gminie Trzebinia. Album formatu A-4 został wydany według koncepcji opracowanej przez Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta w Trzebini.

Wydawnictwo składa się z dziesięciu rozdziałów zatytułowanych: Trzebinia (opis geograficzny), Historia i zabytki, Życie kulturalne, Tradycja i folklor, Piękno natury, Akweny. Trasy turystyczne, Rekreacja i sport, Gospodarka. Każdy z rozdziałów zawiera opis w języku polskim i angielskim oraz zdjęcia nawiązujące do opisywanej tematyki.


Cały album zawiera aż 153 fotografie, w tym kilka reprodukcji archiwalnych zdjęć trzebińskiego Rynku i Dworu Zieleniewskich oraz blisko 30 panoramicznych fotografii miasta wykonanych z lotu ptaka. Znaczną część zdjęć na potrzeby publikacji wykonali pracownicy trzebińskiego magistratu. Część fotografii została ponadto użyczona przez osoby prywatne oraz różne instytucje.


Na licznych fotografiach zamieszczonych w albumie można zobaczyć m. in. ciekawe panoramy centrum miasta, cmentarz żydowski w Trzebini, Dwór Zieleniewskich w Trzebini, Zespół Pałacowo-Parkowy w Młoszowej, Sanktuarium Matki Bożej Patronki Polskich Rodzin Robotniczych w Płokach, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini, Akwen Balaton w Trzebini, Zalew Chechło w Pile Kościeleckiej czy Puszczę Dulowską. Nie brakuje również fotografii ukazujących trzebińskie życie kulturalne, folklorystyczne i sportowo-rekreacyjne.


- Planujemy przekazać w najbliższym czasie wydany album do trzebińskich instytucji kultury, gdzie wszyscy zainteresowani będą mogli go kupić za około 40 złotych, czyli po kosztach jego druku. Ponadto w celach promocyjnych chcemy również przekazać po jednym albumie do bibliotek krakowskich i śląskich uczelni wyższych, które prowadzą kierunki nauczania związane z turystyką, geografią i geologią - informuje Beata Przeworowska, naczelnik Wydziału Marketingu Gminnego w Urzędzie Miasta w Trzebini. (RS)

 

Fot.: Beata Przeworowska prezentuje wydany album.