2.05.2008 r. (piątek) Dwór Zieleniewskich zaprasza o godz. 18:00 na "Koncert na sopyłki i gitarę", który odbędzie sie w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej jest jedynym festiwalem na świecie, prezentującym zapomniane utwory kompozytorów polskich i obcych. Założeniem Festiwalu jest przywracanie pamięci utworom kameralnym i symfonicznym, które zapomniane przeleżały w rękopisach dziesiątki a czasem setki lat. Powody zapomnienia są różne np. zamówienie utworów w celu uświetnienia szczególnie ważnej uroczystości (w XVIII, XIX w) z zastrzeżeniem przez zamawiającego, aby po premierze nie wykonywać go przez najbliższe 30 - 50 lat. Utwory takie można obecnie odnaleźć w księgozbiorach pałaców, klasztorów lub w muzeach.


Melomani z Małopolski i Śląska będą mogli wysłuchać 20 koncertów muzyki sakralnej i świeckiej w 15 miastach południowej Polski, m.in. w Dębnie, Dąbrowie Górniczej, Ożarowie, Radomsku, Trzebini, Siemianowicach Śląskich, Nowym Sączu, Skierniewicach, Wieliczce, Rybniku i Sosnowcu, a także w Tarnowie.


Wykonawcami koncertów będą soliści i zespoły z Włoch, Austrii, Węgier, Ukrainy i Polski. Melomani usłyszą m.in. dumki polskie i ukraińskie, romantyczną muzykę polską.Organizatorzy imprezy: Teresa Kaban i Henryk Błażej przyznają, że z wieloma utworami historia obeszła się brutalnie: dziesiątki, a nawet setki lat leżały one na pałacowych strychach, w muzeach czy w zbiorach prywatnych, nierzadko w wyniszczających je warunkach. Teraz zostały odnalezione i zdarza się, że są to kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki.

 

W poprzednich edycjach Festiwalu zaprezentowano m.in. odnalezione po kilkuset latach utwory m.in. żony znanego kompozytora Roberta Schumanna - Klary, Fanny Mendelssohn, siostry Feliksa Mendelssohna i wielu innych znanych artystów. W tym roku takim hitem powinny być odszukane niedawno utwory zaledwie ośmioletniego Mozarta i niewiele starszego Webera.

 

wstęp wolny

Fot. Dwór Zieleniewskich w Trzebini