Aż 532 miłośników dwóch kółek wzięło udział w V Jubileuszowym Rekreacyjnym Rajdzie Rowerowym z Krakowa do Trzebini, który odbył się w sobotę 26 kwietnia 2008 roku. Najliczniej w imprezie uczestniczyli mieszkańcy Trzebini, Krakowa, Chrzanowa, Katowic i Jaworzna.

Rajd odbywał się pod patronatem przewodniczącej Rady Miasta Krakowa - Małgorzaty Radwan-Ballady oraz przewodniczącego Rady Miasta Trzebini - Stanisława Szczurka, a jego celem było propagowanie turystyki rowerowej jako atrakcyjnej i zdrowej formy spędzania wolnego czasu. Impreza miała również na celu promocję walorów turystyczno - rekreacyjnych Małopolski Zachodniej, ze szczególnym uwzględnieniem trzebińskich atrakcji - Puszczy Dulowskiej i Zespołu Pałacowo-Parkowego w Młoszowej.


Trasa rajdu liczyła około 50 kilometrów. Rowerzyści wyruszyli z krakowskich Błoń w kierunku Kryspinowa, a następnie malowniczymi drogami i ścieżkami jechali przez Budzyń, Cholerzyn, Mników, Czułów, Baczyn, Kopce, Rudno i Puszczę Dulowską, by ostatecznie dotrzeć do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Młoszowej w gminie Trzebinia.


W tegorocznym rajdzie uczestniczyło aż 532 miłośników rowerowej rekreacji i tym samym pobity został rekord z roku 2007, gdy w imprezie wzięło udział 468 rowerzystów. W trasę wyjechali miłośnicy dwóch kółek m.in. z Sieprawia, Skawiny, Nowego Sącza, Gorlic, Buczkowic, Mysłowic, Żegociny, Bibic, Tarnowa, Katowic, Krakowa, Trzebini, Jaworzna, Chrzanowa, Zielonek, Dąbrowy Górniczej, Kwaśniowa Dolnego, Klucz, Mogilan, Siemianowic Śląskich, Libiąża, Sosnowca, Sławkowa, Krzeszowic, Chorzowa, Bytomia, Ujścia Gorlickiego, Czernichowa, Wrząsowic, Wieliczki, Babic i Rudy Śląskiej. Tradycyjnie pojawili się także rowerzyści z bardziej odległych miejscowości - Opola, Starachowic, Sanoka i Suwałk. Po raz pierwszy w imprezie wziął udział obywatel innego państwa, a był nim Belg - Johann Berdysz.


Wśród rajdowiczów, którzy pokonali całą trasę i dotarli do Młoszowej organizatorzy rozlosowali liczne nagrody w postaci rowerów, sprzętu turystycznego, cyfrowego aparatu fotograficznego oraz książek. Szczęśliwymi posiadaczami rowerów ufundowanych przez przewodniczących rad miejskich Krakowa i Trzebini zostali: Robert Świetlik z Wieliczki oraz Wojciech Jakubowski z Chrzanowa. Tradycyjnie wyróżniono najstarszego (Stanisław Klion z Krakowa, 76 lat) i najmłodszego (Zuzanna Garścia z Wrząsowic, 7,5 roku) uczestnika rajdu. Otrzymali oni torby turystyczne ufundowane przez burmistrza Trzebini - Adama Adamczyka. Z kolei Wiesław Sobusiak ze Skawiny wylosował cyfrowy aparat fotograficzny ufundowany przez patrona prasowego rajdu - Magazyn Reklamowy ZÓŁTY JEŻ.


Głównym organizatorem V Jubileuszowego Rekreacyjnego Rajdu Rowerowego był Urząd Miasta w Trzebini, a jego współorganizatorami: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Trzebini; Uczniowski Klub Sportowy „Szóstka" przy SP nr 6 w Trzebini; Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział Krakowski; Małopolskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej w Krakowie; Związek Harcerstwa Polskiego Komenda Hufca w Trzebini; Sklepy Rowerowe „Autobike" z Chrzanowa.


Pragniemy również podziękować wszystkim tym, którzy w różny sposób wsparli organizację rajdu, w szczególności zaś druhom z trzebińskich jednostek OSP, policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie, policjantom z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, policjantom z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, rektorowi Akademii Ekonomicznej w Katowicach, kierownictwu Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP nr 6-4 w Trzebini, leśnikom z Nadleśnictwa Chrzanów oraz Nadleśnictwa Krzeszowice, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Młoszowej, oraz chrzanowskiemu oddziałowi Maltańskiej Służby Medycznej.

 

Tekst i zdjęcie: Robert Siwek

 

Fot.: Robert Świetlik z Wieliczki (pomarańczowa koszulka) oraz Wojciech Jakubowski z Chrzanowa (granatowa koszulka) wylosowali główne nagrody - rowery ufundowane przez przewodniczących rad miejskich Krakowa i Trzebini. Na zdjęciu w towarzystwie zastępcy przewodniczącego Rady Miasta Trzebini - Aleksandra Nowaka (z lewej) oraz burmistrza Trzebini - Adama Adamczyka.

 

 

Zobacz galerię zdjęć z Rajdu

 

 

Patronat medialny imprezy: