Przypadająca w tym roku setna rocznica Bitwy Warszawskiej (13 - 25 sierpnia), uznawanej za jedno z najważniejszych zwycięstw oręża polskiego, które wpłynęło na historię całej Europy. Jubileusze jest nie tylko okazją do świętowania, ale także przybliżenia szczegółów wydarzeń z tamtego okresu.

100 rocznica bitwy warszawskiej

Serwis internetowy bitwa1920.gov.pl

Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z Polskim Radiem S.A. przygotowały wyjątkowy serwis internetowy poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Przygotowany w formie nowoczesnej encyklopedii multimedialnej portal nie tylko opowiada o wojnie polsko-bolszewickiej, ale przede wszystkim pokazuje życie Polaków, istotne wydarzenia, fakty i postaci tamtego okresu.

Serwis internetowy bitwa1920.gov.pl został opracowany wspólnie z historykami i specjalistami Polskiego Radia. Za wartość merytoryczną portalu odpowiada prof. Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W serwisie znalazły się m.in. materiały z archiwów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA) i archiwów dźwiękowych Polskiego Radia. Serwis udostępnia multimedialne plansze poświęcone poszczególnym wydarzeniom czy postaciom, które są uzupełnione o archiwalne zdjęcia, animacje, mapy, nagrania filmowe i dźwiękowe.

Nowy serwis, dla ułatwienia komunikacji dla użytkowników zagranicznych, jest dostępny w kilku wersjach językowych, również pod adresem www.battle1920.eu

 

Konkurs literacki "1920"

Trwa także konkurs literacki "1920", którego celem jest stworzenie literackiej panoramy tamtych niezwykłych czasów. Prace, nieprzekraczające 30 tys. znaków (ze spacjami) można przesyłać do 15 sierpnia 2020 roku na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Regulamin oraz szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie Organizatora.
Najlepsze prace zostaną opublikowane w pokonkursowej antologii. Przewidziano także 10 finansowych nagród równoważnych, w wysokości 4.000 złotych brutto każda.

 

Cykl historyczny „Wiktoria 1920” - zapiski z czasów wojny

17 kwietnia ruszył także wyjątkowy cykl historyczny poświęcony wojnie polsko-bolszewickiej pt. „Wiktoria 1920” - zapiski z czasów wojny. Przez najbliższe miesiące, co tydzień w piątek, na stronie niepodlegla.gov.pl oraz na łamach prasy, publikowane są materiały, które pokazują, jak wyglądały kolejne tygodnie 1920 roku. Na zbiór, ilustrowany archiwalnymi zdjęciami, składają się starannie dobrane fragmenty listów, wspomnień, oficjalnych not, odezw i wycinki z prasy. Więcej informacji o projekcie i sposobach korzystania z niego znajduje się na stronie Organizatora.

 

Wystawa "Bitwa Warszawsa. Stulecie Zwycięstwa"

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do bezpłatnego pobrania tematycznej wystawy "Bitwa Warszawska. Stulecie Zwycięstwa" przygotowanej we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego. Można ją ściągnąć w wersji do druku lub do Internetu ze strony https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/bitwa-warszawska-stulecia-zwyciestwa-bezplatna-wystawa-do-pobrania/

 

Informacja przesłana przez Biuro Programu „Niepodległa”