Nauka języka niemieckiego w Szkole Podstawowej nr 8 w Trzebini w ramach programu DSD nabiera rumieńców.

niemiecki w SP8 05.2018i003

Dom Norymberski w Krakowie umieścił na swojej stronie internetowej informację następującej treści o sukcesie uczniów naszej szkoły.

Uczniowie 31 szkół uczestniczących w programie DSD (Niemiecki Dyplom Językowy) z Krakowa i okolic, a także z Przemyśla i Kielc zainspirowani ideą wystawy „Decydentki” w Domu Norymberskim, zorganizowanej z okazji setnej rocznicy uzyskania prawa wyborczego przez kobiety Polsce, Niemczech i Austrii, wzięli udział w projekcie poświęconemu temu tematowi. Sale lekcyjne zamieniły się w małe warsztaty, w których uczniowie projektowali, planowali, rysowali i kleili swoje prace. Niektórzy z nich odegrali nawet prawdziwe sztuki teatralne. Efekty tych prac zaskoczyły i zadziwiły wszystkich. Po raz kolejny można było przekonać się jak kreatywni i pomysłowi są młodzi ludzie. Projekty ocenił Michael Ganser i jego studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wśród gimnazjów zwyciężyło Gimnazjum nr 7 z Krakowa, drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno: Gimnazjum z Węgrzec Wielkich i Trzebini. Wszystkim laureatom gratulujemy.
Koordynacja i opieka pedagogiczna: Sabine Schlattner, Ralf Auris.

Szkoła otrzymała również wyróżnienie w wojewódzkim konkursie językowym „Młody Poliglota”, w którym Patronat Honorowy objął: Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego

W dniu 27 lutego 2018 r. odbył się II etap (finałowy) konkursu językowego. Zmierzyło się w nim 105 najlepszych uczniów (wyłonionych podczas I etapu, do którego przystąpiło 546 osób) z 34 szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z powiatów oświęcimskiego, bieruńsko - lędzińskiego, chrzanowskiego, wadowickiego, pszczyńskiego, bielskiego oraz jaworznickiego.

Finaliści przez 90 minut bardzo dzielnie zmagali się z testem obejmującym dwujęzyczne zadania zamknięte (rozumienie tekstu słuchanego i czytanego) oraz zadania otwarte (znajomość środków językowych, wypowiedź pisemna).

Następnie prace poddano wnikliwemu sprawdzeniu, na podstawie którego wyłoniono zwycięzców.

niemiecki w SP8 05.2018i002

Kreatywność i przedsiębiorczość

Grupy DSD postanowiły przygotować kawiarenkę. Dochód zostanie przeznaczony na zorganizowanie ciekawej imprezy w szkole „II Noc Językowo-Historyczna”. Będzie fajna zabawa połączona z nauką. Uczniowie chętnie przyłączyli się do zorganizowania kawiarenki, nie zabrakło osób chętnych do sprzedawania, sprzątania i reklamowania.

Nauka odbywa się w nowoczesnej sali językowej stworzonej przez dyrektora szkoły panią Ilonę Ptak, która jest ogromnie zaangażowana w istniejący program DSD. Sala wyposażona jest w rzutnik multimedialny, drukarkę, nowoczesny laptop, rolety, obrazy z krajów niemieckojęzycznych. Sala posiada również zaplecze dydaktyczne, w którym znajdują się potrzebne pomoce: książki, gry dydaktyczne, puzle, filmy DVD. Zaplecze służy również jako miejsce spotkań nauczycieli prowadzących program DSD pani Joanny Krzemień oraz Agnieszki Pudzianowskiej z uczniami przy organizacji różnorodnych projektów, których niemało w naszej szkole.

Zorganizowano również w szkole II Noc Językowo-Historyczną przy współpracy z nauczycielką historii pania Ireną Sołtys. Celem imprezy było przełamywanie róznorodnych barier, w tym językowych, rozwijanie umiejętności pracy w grupie, uczenie konstruktywnego działania, ukazanie szkoły z innej perspektywy - miejsca, w którym można miło spędzić wolny czas, uczenie odpowiedzialności, rozwijanie spostrzegawczości i kreatywności, promowanie nauki poprzez zabawę, rozwijanie poprzez zabawy interaktywne kompetencji językowych. Aktrakcjami imprezy był Escape Room w języku niemieckim – przeniesienie modnej zabawy na podwórko szkolne. Gra polega na wydostaniu się z pokoju w jak najszybszym czasie. Terenowa gra piracka polegała na szybkim podejmowaniu decyzji, co nie było łatwe – ponieważ odbywała się ona w języku niemieckim.Uczniowie mogli przybliżyć i przypomnieć sobie informacje o starożytnym Egipcie poprzez rozmowę z Kleopatrą, wizytę w Namiocie Kapłana, czy zrobienie sobie starożytnego makijażu.

niemiecki w SP8 05.2018i004

Dnia 27.04.2018 r. uczniowie grup DSD uczestniczyli w warsztatach językowo - kulturoznawczych na wydziale germanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w wykładach prowadzonych przez profesorów UJ, a co za tym idzie usiąść w ławach studenckich i poczuć się jak studenci :) Nasi uczniowie uczestniczyli w wykładach takich jak:

- Gestern wurde ein gefährlicher Kriminalist festgenommen. „Falsche Freunde“ im Deutschen und Polnischen.

- Co znajdę w słowniku?

- Gastronomie: deutsch-österreichische Animositäten.

Uczestnictwo w tych wykładach pozwoliło uczniom sprawdzić swoje umiejętności językowe, gdyż wykłady odbywały się w języku niemieckim.

niemiecki w SP8 05.2018i001

Informacja została przesłana przez SP nr 8