W sobotę 23 marca 2019 r. studenci Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci wzięli udział w wykładzie pt. „W poszukiwaniu śladów, czyli jak pracuje kryminalistyk”.

 

Wykład wygłosiła dr Joanna Stojer – Polańska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która jest cenionym popularyzatorem nauki, a także autorką wielu książek dla dzieci. Był to wykład o kryminalistyce, czyli nauce zajmującej się badaniem śladów. Ślady linii papilarnych i ślady butów to te najbardziej "znane" ślady kryminalistyczne. A co ze śladami zapachowymi? One także mogą zostać zbadane w laboratorium osmologicznym. Także ślady mechanoskopijne oraz ślady biologiczne pozwalają na odgadnięcie, co się wydarzyło.

Wykład o kryminalistyce w MUD 23 03 2019 r.

W czasie wykładu młodzi słuchacze Uniwersytetu dla Dzieci mogli przekonać się także, co zawiera walizka kryminalistyczna, którą przywiozła ze sobą wykładowczyni: pędzelki i proszki, potrzebne do ujawniania śladów, a także próbówki i pojemniki na tajemnicze substancje, znalezione na miejscu przestępstwa.

 

Kryminalistyk wykorzystuje w swojej pracy nie tylko możliwości współczesnego laboratorium, lecz także doświadczenie detektywów oraz umiejętności zwierząt na służbie. Stąd na sali wykładowej obecna była także Shiny – śliczna labradorka, pomagająca czasem detektywom rozwiązywać trudne zagadki kryminalne. Nic dziwnego więc, że wykład zakończył się pytaniami o zwierzęta na służbie oraz... zbiorowym głaskaniem i przytulaniem Shiny.

 

W okresie od 5 marca do 31 maja 2019 r. Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci realizuje zadanie publiczne "Mali Badacze". Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Trzebinia. 

 

Informacja przesłana przez Fundację Małopolski Uniwersytet dla Dzieci