W sobotę 21 grudnia studenci Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci wzięli udział w wykładzie z psychologii, pt. „W krainie psychologicznych muchomorów", który wygłosiła dr Teresa Sikora z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

udla dzieci

Ponieważ spotkanie odbyło się tuż przed świętami, więc znalazło się na nim dużo elementów grywalizacji, takich jak zgadywanki, konkurencje i rywalizacja grup. Był to wykład – zabawa w tropienie psychologicznych "toksyn", czyli znanych eksperymentów, które po weryfikacji okazały się "trujące" tzn. wprowadzające w błąd korzystającego z nich. W sumie ocenie zostało poddanych osiem różnych „zasad” psychologicznych. Studenci oceniali prawdziwość m.in. teorii o specjalizacji półkul mózgowych, o nieomylności pierwszego wrażenia, czy o typach uczenia się i dzieleniu ludzi na słuchowców i wzrokowców. Przyglądali się też miarodajności badań wariografem i skuteczności podnoszenia inteligencji poprzez słuchanie muzyki klasycznej na wczesnych etapach życia.

W dobie powszechnej dostępności interpretacji wyników badań psychologicznych, także dzieci stają się odbiorcami tych interpretacji. Co więcej, dla dziecka źródłem informacji o samym sobie, kolegach, ludziach w ogóle, jest częściej Internet, niż środowisko domowe, czy sąsiedzkie. Dzieci, bardziej niż dorośli, są podatne na uznawanie "fajnych" doniesień naukowych za prawdziwe, gdyż nie dysponują instrumentami weryfikacji treści naukowych. Informacje te są po prostu gromadzone i wykorzystywane, z założeniem ich prawdziwości. A im bardziej są spektakularne, przyciągające uwagę i usuwające wątpliwości - tym szybciej i chętniej są zapamiętywane. 

uniwersytet dla dzieci

Mamy nadzieje, że dzięki temu wykładowi nasi studenci, wzbogacili swoje kompetencje dotyczące budowania rzetelnego i użytecznego systemu wiedzy.

W okresie od 1 października do 28 grudnia 2019 r. Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci realizuje zadanie publiczne "Mali Pasjonaci Wiedzy". Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Trzebinia.

(MUdD)