Po długiej przerwie, w minioną sobotę, słuchacze Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci wzięli udział w wykładzie z kryminalistyki,pt. „Jak rozmawiać trzeba z psem? Czyli o zadaniach psiego nosa w kryminalistyce". Wygłosiła go dr Joanna Stojer-Polańska z Uniwersytetu Jagiellońskiego Krakowie. Był to pierwszy z serii planowanych przez MUdD wykładów wirtualnych.

uniwersytet

Rodzice części studentów przesyłali zdjęcia, na których widać, na których widać, gdzie i w jaki sposób studenci biorą udział w wykładzie. Niektórzy, na czas wydarzenia, założyli swój identyfikator .

Podczas wykładu dr Joanna Stojer-Polańska opowiedziała o tym, jak szkoli się psy do zadań specjalnych, takich jak: poszukiwanie osób zaginionych, wyszukiwanie zapachu narkotyków czy zapachu materiałów wybuchowych. Funkcjonariusze na czterech łapach pracują w policji, w straży pożarnej czy w żandarmerii wojskowej. Posiadają niezwykle czułe nosy i potrafią znaleźć człowieka pod lawiną, zagubionego w lesie, czy też wskazać miejsce ukrycia śladów przestępstwa. Muszą też w jakiś sposób powiedzieć człowiekowi, co znalazły i tego uczą się w szkołach dla psów. Studenci poznali także inne szczegóły dotyczące mowy i specyfiki pracy psów służbowych.

Mimo, że było to spotkanie wirtualne słuchacze MUdD byli bardzo aktywni w dyskusji, jaka wywiązała się po wykładzie. Pytali m. in. o to, czy szkolone psy potrafią wykryć chorobę w człowieku, np. koronawirusa oraz o to, na służbie pracują tylko psy i konie, czy wykorzystywane są także inne zwierzęta.

W okresie od 5 marca do 2 czerwca 2020 r. Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci realizuje zadanie publiczne "Ścieżki Nauki". Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Trzebinia.

 (MUdD)