W sobotę, 25 kwietnia odbył się drugi, zdalny wykład dla studentów Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci, pt. „Kolory nie istnieją, a różowego nie ma”. Temat zaprezentowała dr Monika Koperska, prezes stowarzyszenia Rzecznicy Nauki z Warszawy.

mudd

Podczas wykładu studenci uzyskali odpowiedzi na wiele pytań, np. czy wszyscy widzimy te same kolory w tęczy i czy w otaczającym nas świecie zauważamy te same kolory? A pytając szerzej: czy inne zwierzęta - od pszczół, ptaków do psów - widzą to samo?

Słuchacze dowiedzieli się, jaką rolę odgrywa mózg w procesie zwanym „widzeniem” i czy kolory istnieją naprawdę. Całość została uatrakcyjniona eksperymentami z kolorami, czyli mieszaniem barw i iluzjami świetlnymi. Nauczyli się też robić swoją własną tęczę w domu.

Po wykładzie dr Koperska odpowiadała na pytania zadane pisemnie. Między innymi jak poszczególne gatunki zwierząt widzą kolory, jak widzą daltoniści i czy z upływem czasu człowiek postrzega kolory inaczej. Padło nawet pytanie, czy aby świat nie jest w rzeczywistości szary, a tylko nasz mózg tworzy iluzje kolorów.
W okresie od 5 marca do 2 czerwca 2020 r.

(MUdD)

 

Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci realizuje zadanie publiczne "Ścieżki Nauki". Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Trzebinia.