Studenci Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci tym razem mieli okazję uczestniczyć w wykładzie online dr Joanny Stojer-Polańskiej, pt. „Po nitce do kłębka, czyli o szukaniu śladów na miejscu przestępstwa”. Wykład popularnej autorki książek dla dzieci z kryminalistyki z Uniwersytetu SWPS z Warszawy został przyjęty z zainteresowaniem, bo przecież wszyscy lubią zagadki detektywistyczne.

 

Zdjęcia z zajęć MUdD

Zdjęcia ilustrujące wykład dla słuchaczy MUdD. Żródło: MUdD

Na wykładzie studenci znaleźli odpowiedzi na takie pytania jak: skąd wiadomo, kto jest sprawcą przestępstwa, jak to ustalić, co mogą nam powiedzieć ślady kryminalistyczne? Obecnie ślady są badane w nowoczesnych laboratoriach. Można zbadać DNA, ślady linii papilarnych oraz ślady w cyberprzestrzeni. Czy kiedyś było trudniej ustalić, kto złamał prawo? Czy możliwości współczesnej kryminalistyki dają pewność, że nie istnieje przestępstwo doskonałe? Nasza wykładowczyni opowiedziała także o zagadkach rozwiązanych dzięki nietypowym śladom, wcale nie dzięki odciskom palców, czy poprzez ślady butów. Ślady pamięciowe, ślady kłamstwa oraz "ślady na duszy" także prowadzą do wyjaśnienia sprawy, ponieważ śladem może być wszystko, co pozwala na ustalenie tego, co się faktycznie wydarzyło.

W związku z wykładem ogłoszono  także konkurs mikołajkowy i studenci wciąż mogą przysyłać do nas swoje prace rysunkowe z odpowiedzią na pytanie „Jakie ślady mógłby zostawić Mikołaj”. Czekają na nich nagrody książkowe autorstwa dr Joanny Stojer-Polańskiej.

W okresie od 1 października do 22 grudnia 2020 r. Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci realizuje zadanie publiczne "Przygoda z Nauką". Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Trzebinia.

(MUdD)