Wykład „Kosmos w naszym domu”, wygłoszony przez Wiktora Niedzickiego, zainaugurował kolejny rok akademicki na Małopolskim Uniwersytecie dla Dzieci.

Wykład inauguracyjny

Podczas wykładu inauguracyjnego

Wiktor Niedzicki to znakomity popularyzator nauki, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor książek, a także wykładowca na Politechnice Warszawskiej i Uniwersytecie Śląskim. Podczas wykładu mali studenci dowiedzieli się o rozwiązaniach technicznych, które z kosmosu trafiły do naszych mieszkań. Od żywności przez baterie do okularów i narzędzi dla majsterkowiczów. Ochrona ofiar wypadków srebrzystą folią, przyłbice dla strażaków, wygodne słuchawki, aparat w telefonie komórkowym to wszystko są efekty prac zrealizowanych na potrzeby wypraw księżycowych.

Oprócz studentów, na wykładzie obecni byli także rodzice oraz zaproszeni goście. Wśród nich Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini. W swoim wystąpieniu mówił o ważnej roli, jaką spełnia Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci w rozwoju talentów i zainteresowań naukowych małych mieszkańców regionu, budzeniu zapału do nauki, rozbudzaniu ich ciekawości i poszerzaniu horyzontów.

Burmistrz na wykładzie inauguracyjnym

Burmistrz Jarosław Okoczuk

Po wykładzie do Wiktora Niedzickiego ustawiła się długa kolejka po jego autograf. Na pamiątkę wszyscy słuchacze i goście otrzymali książkę autorstwa wykładowcy.

W okresie od 27 września do 21 grudnia 2021 r. Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci realizuje zadanie publiczne "Od Pytań do Wiedzy". Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Trzebinia.