Z okazji rocznicy urodzin pochodzącego z Krza Henryka Uziembło Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów „Gwarek” w Trzebini zorganizowało wycieczkę do Krakowa. W stoicy województwa można bowiem odnaleźć wiele prac artysty.

grob H Uziemblo

Tu pochowany jest Henryk Uziembło

Henryk Uziembło urodził się 27 lutego 1879 r. w Krzu, a zmarł 3 sierpnia 1949 r. w Krakowie. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Rakowickim, gdzie dla uczczenia pamięci uczestnicy wycieczki zapalili znicz.

Ale przed wizytą na cmentarzu przewodnik oprowadzająca grupę dokładnie omówiła działalność artystyczną Uziembły w Krakowie i  oprowadziła śladem miejsc, w których uczestnicy wycieczki mogli obejrzeć jego prace. Na trasie znalazły się m.in. witraże w budynku Izby Rzemieślniczej przy ul. Św. Anny, w znanej „Jamie Michalika” (witraż przedstawiający Irenę Solską jako Centaurzycę) czy fryz w Białej Sali w Kawiarni Noworolskiego w Sukiennicach.

witraż na ul. św. Anny

Witraż na ul. św. Anny

Była to pierwsza taka wycieczka. Kolejne planowane są m.in.: na Wawel, gdyż ślady działalności tego artysty znajdują się również w Katedrze Wawelskiej (1911- polichromie w kapitularzu katedry na Wawelu, fryz heraldyczny upamiętniający gospodarzy katedry od XI wieku. Uziembło związany był również z Zakładem Witraży Żeleńskiego, gdzie jako kierownik artystyczny dbał o wysoki poziom techniczny i artystyczny prac.

Zanim jednak podążycie Państwo śladami prac tego wybitnego artysty do Krakowa warto obejrzeć witraże i obraz jego autorstwa w Willi NOT w Sierszy.

 (autorka: Krystyna Jędrysik – Prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów „Gwarek” w Trzebini)