Od stycznia do marca 2018 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini realizowali projekt fotograficzny „Licealne solarki”. Wystawę prac można oglądać w liceum do końca roku szkolnego, czyli do 22 czerwca.

Licealne solarki - uczestnicy

Projekt przebiegał w kilku etapach: po zapoznaniu się z tajnikami fotografii solarnej młodzież samodzielnie wykonała prototypy aparatu fotograficznego (camera obscura). W pudełkach i puszkach umieścili papier fotograficzny, a otwór w jednej ze ścianek pełnił rolę obiektywu. Promienie światła, wpadające przez otwór, utworzyły odwrócony i pomniejszony obraz. Specyficzne aparaty fotograficzne zostały rozmieszczone w przestrzeni Trzebini. Po kilkutygodniowym naświetlaniu tak uzyskane materiały fotograficzne zostały opracowane graficznie, oprawione i znalazły stałe miejsce ekspozycji na jednym ze szkolnych korytarzy.

 

solarki - prace z wystawy

 

solarki - prace licealistów

Tytuł projektu przywołuje autorów zdjęć – uczniów Liceum, oraz historię szkoły. Na zdjęciach zobaczymy m.in. budynek Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej – Curie w Trzebini-Sierszy, będący siedzibą liceum od 1945 roku, oraz jego obecną siedzibę, tj. obiekt przy ulicy Szkolnej w Trzebini. Ciągłość historii szkoły została symbolicznie wyrażona w architekturze i uwieczniona na zdjęciach.

 

Fotografie solarne opracowali: Margareta Myszka, Eliza Szarek, Erwina Kowalska, Natalia Górecka, Natalia Skowronek, Wiktoria Grochal oraz Adrian Iwat.

 

solarki K. Mroziewski

 

Projekt był realizowany pod kierunkiem Anety Solińskiej i instruktora fotografii w PMDK w Trzebini – Karola Mroziewskiego, a finansowany przez Urząd Miasta w Trzebini.

 

Informacja przesłana przez K. Mroziewskiego