W tym roku obchodzimy 80. rocznicę śmierci bohatera Hufca ZHP w Trzebini - księdza harcmistrza Mariana Luzara. W związku z tym harcerze z naszego miasta podejmują różne działania, aby jeszcze lepiej poznać historię tego niesamowitego człowieka.

biwak harcerski - zdjęcie grupowe

 

Ostatni weekend kwietnia harcerze spędzili w okolicach Dobczyc, aby odwiedzić pierwszą parafię, w której służył ks. hm. Marian Luzar – parafię w Niegowici. Tam, po piątkowej mszy świętej, ksiądz proboszcz Paweł Sukiennik opowiedział uczestnikom o życiu ks. hm. Mariana Luzara oraz o księdzu Karolu Wojtyle, ponieważ on również tam rozpoczął swoją służbę jako kapłan.

biwak harcerski - wycieczka z przewodnikiem


Następnego dnia rano harcerze poznali historię Dobczyc, biorąc udział w grze miejskiej PTTK, a także zwiedzili zamek i skansen. Na koniec udali się na zaporę, aby podziwiać piękne, dobczyckie widoki. Po południu wszystkie drużyny oraz gromady wzięły udział w zajęciach podsumowujących dotychczas zdobytą wiedzę na temat ks. hm. Mariana Luzara. Wieczorem odbył się kominek kończący biwak.

biwak harcerski - pamiątkowe zdjęcie z Niegowici

W niedzielę uczestnicy wzięli udział w mszy świętej w kościele rzymskokatolickim pw. Matki Bożej Królowej Polski, a po niej pełni wrażeń wrócili do domów. Historie poznane z bliska na własne oczy i własne uszy zostają w pamięci na dużo dłużej niż przeczytane w jakichkolwiek książkach. Mamy nadzieję, że te doświadczone na biwaku będą w głowach harcerzy na bardzo długo i zostaną przekazane przyszłym pokoleniom.

 

Więcej zdjęć i relacja filmowa na stronie hufca: http://trzebinia.zhp.pl/

 

Informacja i zdjęcia przesłane przez Hufiec ZHP w Trzebini